W obecnych czasach wiele ludzi decyduje się na stosowanie termicznej izolacji zewnętrznej. Taka forma izolacji jest znacznie skuteczniejsza, a jednocześnie zapobiega przemarzaniu ścian, co jest typowe dla izolacji montowanej od wnętrza. Oczywiście, do izolacji zewnętrznej trzeba stosować bardziej odporne materiały.

Czy płyta PIR nadaje się do zewnętrznej izolacji?

zewnętrzna płyta warstwowa pirZdecydowana większość osób związanych  z budownictwem zaleca stosowanie izolacji zewnętrznej, zamiast tej od wnętrza budynku. Wynika to z faktu, że w ten sposób można uniknąć przemarznięcia ścian, co jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym i mogącym doprowadzić miedzy innymi do rozwoju pleśni w domu. Oczywiście, materiały izolacyjne montowane na zewnątrz budynku mocno różnią się od tych wewnętrznych. Przede wszystkim, muszą być one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i przede wszystkim, umożliwiać swobodny odpływ wilgoci ze ścian. Tego typu materiałem izolacyjnym jest z pewnością zewnętrzna płyta warstwowa PIR. Płyta ta spełnia kilka warunków i wymagań wobec materiałów izolacyjnych stosowanych na elewacji. Przede wszystkim, umożliwia ona swobodny odpływ wilgoci ze ścian budynku, dzięki czemu jego posiadaczowi nie grozi konieczność walki z grzybem czy też pleśnią. Co więcej, materiał ten doskonale chroni ściany danego domu przed przemarzaniem, co również wpływa pozytywnie na to, jak trwały okazuje się dany budynek. Płyty PIR dodatkowo, dzięki swojej budowie, okazują się także zaskakująco trwałe i wytrzymałe. Płyty te składają się bowiem z trzech zupełnie różnych warstw. Dwie najbardziej zewnętrzne to warstwy ochronne, stworzone z aluminium. Aluminium jest bowiem materiałem bardzo wytrzymałym i bardzo trudne jest jego uszkodzenie. Dwie warstwy z aluminium chronią także wewnętrzna, środkową warstwę z polipropylenu, która nie jest tak odporna na uszkodzenia. Oczywiście jednak, najważniejsze jest to, że płyty PIR są bardzo skutecznym materiałem izolacyjnym i trudno obecnie znaleźć równie skuteczny na rynku, przez co jest on stosowany coraz częściej.

Większość osób które mają pojęcie o budownictwie, rekomenduje montaż materiałów izolacyjnych na zewnątrz budynków. Dzięki temu bowiem, można uchronić się przed bardzo groźnym zjawiskiem związanym z przemarzaniem ścian. Oczywiście, materiał izolacyjny stosowany na zewnątrz musi być znacznie bardziej odporny.