Zbyt wysoki poziom wilgotności, jest znacznym problemem dla lokatorów różnych nieruchomości. Wilgotne mury mogą być przyczyną powstawania pleśni i grzybów, wiążą się także z wyższymi kosztami ogrzewania, nieprzyjemnym zapachem oraz opóźnieniami w pracach remontowych. Najprostszym rozwiązaniem może okazać się osuszacz powierza, jednak jaki model będzie najlepszym wyborem?

Zastosowanie osuszaczy powietrza

osuszacz budowlany cenaWilgotność powietrza jest to pojęcie, które umożliwia określenie, jak duża ilość wody znajduje się w powietrzu. Zazwyczaj stosuje się miarę wilgotności względnej i wyraża się ją w procentach. Optymalny jest poziom wilgotności w mieszkaniu od 40 do 60%. Zbyt duża wilgotność powoduje rozwój bakterii i grzybów. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań należy zmierzyć wilgotność powietrza. Wystarczy do tego prosty miernik elektroniczny, a pomiaru należy dokonywać kilkukrotnie o różnych porach dnia. Nadmiaru wilgoci można się pozbyć przy zastosowaniu osuszaczy powietrza. Jeżeli interesuje nas wysokiej klasy osuszacz budowlany cena będzie uzależniona od poziomu jakości. Jest to idealne rozwiązanie umożliwiające obniżenie poziomu wilgotności powietrza bez ingerencji w strukturę budynku. Główną różnicą pomiędzy osuszaczami budowlanymi oraz profesjonalnymi jest obudowa. Modele stosowane na budowie powinny mieć obudowę odporną na uderzenia, a dodatkowo duży uchwyt oraz spore koła umożliwiające transport. Ważny jest także skuteczny i jednocześnie łatwy do wyczyszczenia filtr powietrza, który umożliwi pracę w znacznym zapyleniu, jak i wysoki poziom wydajności pracy. Ze względu na przeznaczenie w tym wypadku nie jest konieczna elektronika sterująca. Pomocna może być jednak pompa, jeżeli urządzenie wykorzystywane jest w jednym miejscu, w jakim nie ma odprowadzenia wody. Do innych rodzajów zalicza się osuszacze przemysłowe, basenowe, jak i osuszacze powietrza sprężonego.

Najważniejszym parametrem osuszacza powinna być jego wydajność. Podawana jest przeważnie w litrach na dobę albo na godzinę. Wartości podane przez producentów należą do maksymalnego poziomu. Dobór osuszacza powinien być także uzależniony od wielkości powierzchni, jaka ma zostać osuszona. W przypadku osuszania po zalaniu, powodzi, pracach remontowo-budowlanych (tynkowanie czy wylewki), konieczne jest zastosowanie wydajniejszych modeli.