Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, że nie wolno kłamać, choć każdy z nas to robi. Dzieci oszukują w bardzo prosty i czytelny sposób, który każdy może rozpoznać, jednak im jesteśmy starsi, tym lepiej się kamuflujemy. W wyniku czego nasze oszustwa są mniej widoczne i jesteśmy w stanie wprowadzić w błąd znacznie więcej osób.

Po co stosuje się wariograf?

na czym polega badanie wariografem w sądzieW życiu codziennym każdy z nas na własny sposób rozpoznaje kłamstwo u innych, gdyż uczymy się tego przez całe życie. Przeważnie im więcej razy zostaniemy oszukani, lub posiadamy pełniejszą wiedzę na temat zachowań ludzkich, to będzie znacznie ciężej wyprowadzić nas w pole. Doświadczenia i wiedza, powodują, że jesteśmy mądrzejsi i lepiej potrafimy sobie poradzić z problemami. Jednak są sytuacje, kiedy rozpoznanie oszustwa jest znacznie trudniejsze, gdyż oszust opanował do perfekcji mowę niewerbalną ciała i doskonale wie jak jest odbierany przez otoczenie. W takich sytuacjach najlepszym sposobem jest poddanie danej osoby badaniu wariograficznemu, które jednoznacznie wykluczy bądź potwierdzi oszustwo. Przeważnie takie badania są prowadzone na zlecenie sądu, instytucji rządowej czy korporacji, ale mogą z nich korzystać także osoby indywidualne. Jeżeli się zastanawiamy na czym polega badanie wariografem w sądzie, to z pewnością rzetelnych informacji udzieli nam Instytut Badań Wariograficznych, który jest jedyną, ogólnopolską instytucką odpowiedzialną za realizację takich badań. Swoją siedzibę posiada w Warszawie, ale ma też dwadzieścia siedem oddziałów zlokalizowanych w różnych częściach Polski, gdzie także można wykonać badanie poligraficzne. Cena takiego badania, to koszt od tysiąca do tysiąca dwustu złotych. Jest ono realizowane w ciągu jednego dnia, gdzie certyfikowany tester zadaje pytania badanemu, a następnie je analizuje z zapisami na wariografie.

Choć wariograf jest dość starym urządzenie, bo został wynaleziony wiele lat temu, to ciągle jest powszechnie stosowany przez wiele instytucji. W sądzie służy niesłusznie oskarżonym lub pomówionym, w celu uniewinnienia, w czasie rozpraw rozwodowych wynik testu może stanowić dowód zdrady, a w życiu prywatnym wiele osób korzysta z niego, aby rozwiązać konflikty rodzinne. Jego popularność z pewnością wynika z wysokiej skuteczności.