Jazda motocyklem bez kasku była ryzykowna, i nie bez powodu prawnie zabroniona. Mimo to, większość kierowców nie przejmowała się jakością i wybierała kaski wedle ceny, a nie jakości. My jednak jeździliśmy i organizowaliśmy imprezy offroadowe, gdzie nietrudno było o wypadek mogący skończyć się tragicznie, więc wysokiej jakości kaski były najbardziej potrzebnym nam akcesorium.

Kask motocyklowy do jazdy ekstremalnej

kaski motocykloweWielokrotnie okazywało się, że tanie kaski bardzo szybko ulegały zużyciu podczas agresywnej jazdy, która często mogła skończyć się uderzeniem o podłoże. By uniknąć obrażeń, zarówno członków drużyny jak i klientów, całkowicie postawiliśmy na kaski motocyklowe wysokiej jakości, które zapewniały nieporównywalnie większą ochronę głowy niż modele tanie, przeznaczone raczej do codziennej jazdy. Przede wszystkim, różnice były zauważalne już na poziomie zastosowanych materiałów. Tanie kaski zazwyczaj miały skorupę wykonaną z cienkiego plastiku, oraz warstwę wewnętrzną z pianki, tłumiącej efekty uderzenia. Podczas gdy takie kaski spełniały swoje zadanie całkiem dobrze, to jednak nie były wystarczająco wytrzymałe, by chronić głowę przed urazami podczas jazdy na offroadzie. Stosowane przez nas kaski były wykonane przede wszystkim z elastycznej warstwy aluminium, wzmocnionej stalowym żebrowaniem wewnątrz. Warstwa przylegająca do głowy była zrobiona z miękkiej pianki, jaką widywało się zazwyczaj w przylegającej do ciała części plecaków, dzięki czemu była ona wygodna, przepuszczała powietrze bardzo dobrze, nie powodując zbytniego nagrzania głowy, a jednocześnie pochłaniała większość siły uderzenia, skierowanej na kask. Kilka wariantów, szczególnie tych, przeznaczonych do jazdy motocyklowej, było wyposażonych w podstawowe filtry przeciwpyłowe i uszczelnienie, które chroniło kierowcę przed zapyleniem twarzy i oczu, oraz utratą widoczności która mogła skończyć się wypadkiem.

Kaski te były o wiele wyżej w przedziale cenowym niż standardowe modele, aczkolwiek cena nie grała tutaj żadnej roli, gdyż liczył się przede wszystkim poziom ochrony, jaki był zapewniany kierowcy. Nasze kaski działały idealnie, niejednokrotnie pokazując swoją skuteczność i wytrzymałość podczas wypadków przy wykonywaniu agresywnych manewrów wyczynowych.