Wśród produktów, które pomagają uzyskać wysokie plony dobrej jakości można zaliczyć nawozy wytwarzane z alg morskich. Ta grupa nawozów cieszy się wśród sadowników oraz rolników rosnącą popularnością. Z tego powodu warto zapoznać się z właściwościami alg, a także korzyściami jakie oferują. Nawozy z alg morskich zarówno odżywiają rośliny, jak również zawierają składniki stymulujące rozwój roślin. Jakie są ich właściwości?

Najlepsze nawozy z alg morskich

algi w płynie nawózPod nazwą algi kryje się ogromna grupa organizmów wodnych o różnorodnej wielkości, standardowo od kilku milimetrów do kilkunastu metrów. Od dawna wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym oraz nawozowym. Jeżeli interesują nas algi w płynie nawóz jest wysokiej jakości. Najczęściej do produkcji pestycydów wykorzystywane są algi ascophyllum nodosum, leminaria digitala oraz ecklonia maxima. Pionierami w tym zakresie byli francuscy rolnicy, którzy nawozili swoje pola algami wyrzuconymi na brzeg Oceanu Atlantyckiego i uzyskiwali wyższe plony. Nawozy z dodatkiem ekstraktu z alg morskich są bardzo efektywne w sytuacjach stresowych dla roślin, jak na przykład zimno, susza, nadmiar wody czy brak słońca. Działanie antystresowe oraz stymulujące wzrostu roślin wykazują zawarte w algach związki, takie jak kwas alginowy (odpowiadający za przyczepność nawozu do liści) czy jod (wpływający na tempo przemiany materii oraz energii).

Kolejny składnik znajdujący się w algach to mannitol wpływający w bardzo korzystny sposób na pobieranie oraz transport składników pokarmowych w roślinie, a także stymuluje syntezę poliamin. Natomiast poliaminy są niezbędnym czynnikiem utrzymującym żywotność komórek oraz prawidłowy przebieg procesów komórkowych. Są one zaliczane do regulatorów wzrostu, które biorą udział w regulacji podziałów komórkowych.