Kiedy buduje się dom to trzeba liczyć się z tym, że co chwilę trzeba dokonywać różnych wyborów. Już na etapie projektu budowlanego trzeba zdecydować o wszystkim co się wiąże z wyglądem zewnętrznym domu. Potem trzeba podjąć decyzję co do rodzaju pokrycia dachu czy montażu okien. Ja akurat jestem na etapie podejmowania decyzji o wyborze rodzaju ogrzewania. I właściwie dokonałem już wyboru, a nawet znalazłem producenta kotłów c.o. z którego oferty produktowej skorzystam.

Znalazłem naprawdę dobre kotły centralnego ogrzewania

kocioł stalmarkNasz dom budowany jest standardowo, bez jakiejś szczególnie ekologicznej technologii. Wiadomo, że do budowy używa się już takich rozwiązań, które gwarantują uzyskanie odpowiedniej klasy energooszczędności. Ale daleko nam jeszcze w naszym kraju do potrzeby budowania ekologicznych domów pasywnych. Natomiast przy wyborze kotła centralnego ogrzewania na pewno warto zatrzymać się dłużej. Wszystko dlatego, że od niego będzie zależała przede wszystkim nasza wygoda, ale również ilość spalin, które będziemy wypuszczać do atmosfery. Ja w każdym razie postanowiłem, że kupimy kocioł o najwyższej klasie ekologicznej. Wybrałem kocioł Stalmark, bo w ofercie tego producenta były kotły o odpowiedniej dla naszego domu mocy. Poza tym kotły są ekologiczne i mają bardzo duże podajniki, które można zasypać pelletem praktycznie na cały tydzień. Dokładny sterownik elektroniczny umożliwia mi nawet sterowanie piecem za pomocą telefonu. I to muszę przyznać mnie zachwyciło, bo dzisiaj sterowanie urządzeniami za pomocą telefonu powinno być już standardem. Na szczęście kocioł, który wybrałem będzie miał taką możliwość. Jak tak poczytałem opinie w internecie to okazało się, że ten kocioł jest też bardzo wydajny. Zużywa mało opału a daje duże ciepło. Jeśli dom jest ocieplony to w zupełności wystarczy kilka worków pelletu na cały tydzień.

Zamówiłem wybrany przez siebie kocioł i teraz czekam na jego dostarczenie i montaż. To pewnie nastąpi lada dzień, ale w każdym razie kotłownię mam już na tą okoliczność przygotowaną. Do pieca będą podłączone standardowe grzejniki, ale takie, z których ciepło rozchodzi się dołem. Takie rozwiązanie powinno w zupełności wystarczyć do tego, żeby w domu zawsze było przyjemnie ciepło. A przy tym nie będę zanieczyszczał środowiska.