Gdy maturzysta staje przed wyborem rodzaju i miejsca swojej dalszej edukacji spotyka na swej drodze mnóstwo znaków zapytania. Jaki kierunek studiów wybrać i gdzie studiować? Który uniwersytet jest najlepszy, które miasto jest najbardziej przyjazne dla studentów? To tylko niektóre z pytań jakie stawia sobie przyszły student.

Idealne miejsce i kierunek studiów

gdzie i jakie studia wybraćWybór idealnego kierunku studiów spędza sen z powiek nie jednemu maturzyście. Równie nurtującym pytaniem jest to w jakim mieście przyszły student spędzi najbliższe kilka lat swojego życia. Na odpowiedz, na pytanie gdzie i jakie studia wybrać, składa się wiele rzeczy związanych z preferencjami maturzysty. Wszystko zależy od tego czy przyszły student na pierwszym miejscu stawia jednak kierunek studiów, czy miejsce studiowania. Jeśli kierunek jest dość popularny i dostępny na wielu uczelniach, taki jak np. prawo, psychologia czy ekonomia, to kierować można się w pierwszej kolejności miastem. Natomiast jeśli kierunek jest dość niszowy i obecny tylko w kilku szkołach wyższych, wybór miasta będzie od niego uzależniony. Te kwestie warto określić na początku poszukiwań. Jeśli wybieramy miasto studenckie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Wielkość miasta. Duże miasto daje duże możliwości. Wiele miejsc potencjalnej pracy, dużo aktywności i mnóstwo studentów. Metropolie mają jednak swoje minusy. Wyjeżdżając do Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia czy Trójmiasta, należy wziąć pod uwagę zdecydowanie wyższe koszty utrzymania, niż w mniejszych ośrodkach miejskich. Wiele mniejszych miast również jest świetnie przygotowana i nastawiona na studentów. Mniejsze miasta uniwersyteckie nie są tak męczące, a możliwości maja niejednokrotnie porównywalne. Atmosferę studenckiego życia na pewno lepiej poczujemy w miastach, gdzie obecne są tzw. campusy – przestrzenie gdzie wydziały są skumulowane mniej więcej w jednym miejscu. Ciekawą opcją jest tez wyjazd na studia za granicę. Jeśli polskie miasta nadal nie spełniają oczekiwań przyszłego studenta, warto zapoznać się z ofertami uniwersytetów za granicą. Co do samego kierunku studiów, tu sprawa również zależy od preferencji maturzysty. Natomiast jeśli, zupełnie nie mamy na siebie pomysłu, warto zrobić test preferencji zawodowych. Pomoże on określić cechy charakteru, typowe dla danego kierunku studiów. Należy zapoznać się z planem studiów, oferowanymi praktykami i stażami, a także oferowane specjalności.

To, gdzie i jakie studia wybrać jest kwestią, która determinuje życie studenta na kilka najbliższych lat. Zdecydowanie nie jest to decyzja którą można podjąć ad hoc. Warto zapoznać się nie tyle z ofertami uniwersytetu, jak i przyjrzeć się samym miastom i kosztom utrzymania. Tak podjęte działania dają gwarancje dobrego wyboru.