W dzisiejszych czasach większość osób decyduje się na domy energooszczędne a w takim przypadku wentylacja grawitacyjna nie będzie prawidłowo działała, ponieważ domy te budowane są z wykorzystaniem elementów, dzięki którym mówi się o nich „termosy”, gdyż są bardzo szczelne a w ten sposób chronią nas przed utratą ciepła, co oznacza, że rachunki za ogrzewanie są o wiele niższe niż w przypadku domów budowanych w tradycyjny sposób.

Jaki rodzaj wentylacji wybrać do domu energooszczędnego?

rekuperacja śląskieJak już wcześniej wspomniałam domy energooszczędne są bardzo szczelne, dlatego rodzaj wentylacji powinien być odpowiednio dobrany do takiego budynku. Obecnie najczęściej wybieraną wentylacją jest rekuperacja śląskie, nazywana również wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jak sama nazwa mówi dzięki takiemu rozwiązaniu odzyskujemy znaczną część ciepła a wszystko to dzięki rekuperatorowi. Co jeszcze należy wiedzieć o rekuperacji? Otóż na ten rodzaj wentylacji najlepiej jest się zdecydować już na etapie projektowania domu, ponieważ wtedy łatwiej będzie ustalić którędy będą szły kanały wentylacyjne a także łatwiej będzie je ukryć. System wentylacji składa się jednak nie tylko z kanałów i rekuperatora, ale także z czerpni oraz anemostatów wywiewnych i nawiewnych. Jak działa cały proces? Po prawidłowym zamontowaniu rekuperacji czerpnia pobiera powietrze z zewnątrz budynku, które następnie kanałami wędruje do rekuperatora. Z kolei anemostaty wywiewne pobierają zużyte i brudne powietrze z naszych pomieszczeń, które również wędruje kanałami do rekuperatora. To właśnie tutaj brudne powietrze oddaje swoje ciepło powietrzu czystemu, które jest dodatkowo oczyszczane ze wszelkich zanieczyszczeń. Zaletą jest to, że te dwa strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą. Inną zaletą wentylacji jest to, że nie musimy otwierać okien, przez które bardzo często wlatują do naszego domu zanieczyszczenia, brzydkie zapachy a także hałas.

W przypadku budowy domu energooszczędnego wybór wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest najlepszym rozwiązaniem. Wybór innego rodzaju wentylacji może spowodować, że nie będzie ona prawidłowo działała a co za tym idzie w naszym domu pojawi się bardzo duża wilgoć. Dzięki rekuperacji nie będziemy mieli takiego problemu a tylko zyskamy.