W terrariach tropikalnych są hodowane głównie takie zwierzęta, które lubią się wspinać, a także zamieszkują na drzewach. W celu odwzorowania im naturalnego środowiska, warto wybierać zbiorniki przede wszystkim wysokie, a niekoniecznie szerokie. W celu aranżacji wybiegu tropikalnego możemy wybrać gałęzie, korzenie i inne elementy dekoracyjne, które będą odzwierciedlały las deszczowy.

Stosujemy dobre jakościowo podłoża do terrarium tropikalnego

podłoże do terrarium tropikalnegoDopełnieniem aranżacji terrarium tropikalnego są rośliny. Najlepiej sprawdzają się wszelkiego rodzaju mchy, paprocie, fikusy, orchidee czy bromelie. Należy pamiętać o tym, aby wykorzystane rośliny były nawożone. Jeśli nie mamy dostępu do roślin żywych, dobrą alternatywą będą rośliny sztuczne, które pozwolą na ożywienie wnętrza zbiornika. Niezbędnym elementem jest także wodopój oraz woda do schłodzenia ciała, obie powinny być wymieniane w sposób regularny. Warto dobrać odpowiednie podłoże do terrarium tropikalnego. Korzystnym wyborem są podłoża odporne na pleśń, na przykład podłoża kokosowe, mineralne czy z kory drzew. Powinno być ono pozbawione zarówno dodatków glebowych, jak i nawozów. Aby uniknąć gromadzenia się w podłożu nadmiaru wody, warto zdecydować się na zrobienie pod nim drenażu. Jeśli chodzi o parametry techniczne takiego terrarium, to powinno wyróżniać się ono wysokim poziomem wilgotności, około 80% i stałą temperaturą powietrza, na poziomie od około 24 do 26 stopni Celsjusza.

W celu ogrzewania terrarium tropikalnego i uniknięcia powstawania pleśni, warto zastosować matę grzewczą, najlepiej na jego tylnej ścianie. Dzięki temu uchroni się podłoże przed wysychaniem. Najlepiej także wybierać żarówki emitujące światło dzienne. W przypadku zastosowania żywych roślin, należy uwzględnić także ich potrzeby. Jeśli w terrarium znajdą się jaszczurki, trzeba zapewnić im ciepłe i naświetlone miejsce.