Od kilku lat możemy zauważyć znaczny wzrost problemów związanych z psychiką oraz zdrowiem psychicznym wielu osób. Coraz młodsze osoby sięgają po leki antydepresyjne oraz poprawiające nastrój, aby móc w prawidłowy sposób funkcjonować w dzisiejszym świecie, pomimo otaczających problemów. Przyznać jednak trzeba, że większość z nas chciałaby pozbyć się przyczyny swoich problemów, a nie tylko stosować leczenie objawowe, a na to jest sposób.

Efektywna forma psychoterapii dla każdego

bezpieczne ustawienia systemowe berta hellingeraOkazuje się, że w dziewiętnastym wieku powstała teoria, która tłumaczy, skąd biorą się nasze problemy. Niejaki Bert Hellinger wysnuł teorię według której źródłem naszych codziennych problemów są nieprawidłowe, zaburzone lub też całkowicie zerwane więzi rodzinne. Świadomość zaburzenia tych relacji sprawia, że reagujemy w taki, a nie inny sposób na trudności, które spotykamy na swojej drodze, a to wpływa na jakość naszego życia. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że dzięki takiej wiedzy możemy również rozpocząć terapię, której celem jest poprawa naszej jakości życia oraz pozbycie się wielu doskwierających nam problemów. Hellinger na podstawie swojej teorii utworzył metodę psychoterapeutyczną, która opiera się na terapii grupowej. Bezpieczne ustawienia systemowe Berta Hellingera możemy wykorzystać zarówno w przypadku problemów rodzinnych, zawodowych, jak i szkolnych. Warto wiedzieć, że takie ustawienia możemy stosować nie tylko w przypadku osób dorosłych, ale również nastolatków. Podczas terapii uczestnicy wcielają się z role poszczególnych członków rodziny osoby poddawanej terapii, a ta w kilku zdaniach streszcza swój problem. Następnie prowadzący terapię ustawia członków rodziny w przestrzeni w taki sposób, który odzwierciedla panujące między nimi relacje, a potem zadaje trafne pytania, dzięki którym wyłania się cały obraz sytuacji.

Pytania te są trafne, wywołują silne emocje i są w stanie nakierować osobę poddawaną terapii na to, w jaki sposób naprawić zaburzone relacje, co myślę, czują i dlaczego postępują w taki, a nie inny sposób nasi członkowie rodziny, a także co możemy zrobić, aby poprawić jakość naszego życia. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że już po jednej sesji będziemy mogli zobaczyć znaczną różnicę w postrzeganiu przez nas otaczającego nas świata. Efekty więc uzyskujemy bardzo szybko.