Przez pierwsze trzy klasy szkoły podstawowej, dzieci powinny nosić tornistry, gdyż ich delikatne plecy muszą mieć właściwe podparcie. Na początku nauki większość książek i przyborów znajduje się w sali szkolnej, więc maluchy nie muszą dużo rzeczy przynosić ze sobą, ale z każdym rokiem przybywa przedmiotów, na które musi się znaleźć miejsce w plecaku.

Jak powinien wyglądać tornister dla pierwszaka?  

tornister dla pierwszoklasisty z uszytwnieniemDla rodzica, przy wyborze rzeczy dla dziecka liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i funkcjonalność, a dla dziecka efekt wizualny, czyli to jak on wygląda. Oczywiście tornister musi się podobać dziecku, ale też musi spełniać swoje funkcje. Najważniejsze, żeby razem z zawartością nie był zbyt ciężki. Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez ministra edukacji, plecaki małych dzieci, nie mogą być cięższe niż połowa ciężaru dziecka. Wiąże się to z ryzykiem skrzywienia kręgosłupa, dlatego należy szukać jak najlżejszego tornistra. Najlepszy jest tornister dla pierwszoklasisty z uszytwnieniem, bo zapewni mu właściwe podparcie. Ma on sztywne dno i każdy z boków, dzięki czemu nawet rzucony na podłogę, nie spowoduje uszkodzenia znajdujących się w nim przedmiotów. Dobrze żeby miał dużo kieszeni w środku i na zewnątrz, żeby dziecko mogło z łatwością posegregować różne przedmioty i książki. Najczęściej jest to jedna, duża kieszeń z przodu od strony frontowej, w której można schować pojemnik ze śniadaniem, albo worek z butami, bo jest zapinana na zamek. Z boków powinny być małe kieszonki na drobiazgi, albo butelkę z wodą. Bardzo ważne są wygodne szelki, które nie będą powodowały dyskomfortu w trakcie noszenie nawet ciężkiego plecaka. Aby nie ocierały ramion dziecka, na ich wysokości mają przyszyte specjalne gąbki zmniejszające tarcie i ewentualny ucisk. Tornistry z usztywnieniem, posiadają najczęściej małe, plastikowe kółeczka, na których dziecko może ciągnąć za sobą plecak zamiast nosić go na plecach.

W ciągu całej edukacji w szkole podstawowej, dzieci korzystają z kilku modeli plecaków, gdyż szybko rosną i z roku na rok przybywa im nowych przedmiotów. Przez pierwsze trzy klasy jest to tornister, a potem mogą to być miękkie plecaki bez usztywnień. Tornistry najlepiej kupować w sklepach internetowych jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.