Każdy z nas wie, czym jest taśma i jak ją używać. Jednak nie każdy wie ile jest jej rodzajów na rynku. Najtańsze są taśmy do pakowania, ale też są najsłabsze. Najwięcej trzeba zapłacić za taśmy montażowe lub odblaskowe do określonego przeznaczenia.

Jaki kolor mają taśmy odblaskowe?

taśma konturowa oblaskowaW ruchu drogowym bardzo ważne jest właściwe oznakowanie pojazdów, gdyż ma to wpływ na bezpieczeństwo. Dobrze widoczny pojazd umożliwia innym uczestnikom ruchu na wczesną reakcję w razie problemów. Samochody osobowe nie muszą, a nawet nie mogą posiadać dodatkowego oznakowania w formie odblasków. Natomiast w przypadku pojazdów ciężarowych i naczep, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Z uwagi na swoje gabaryty i wagę, pojazdy ciężarowe powinny specjalne oznakowanie konturowe, gdyż jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Taśma konturowa oblaskowa jest doskonała do zwiększenia widoczności pojazdu ciężarowego. Jest przede wszystkim łatwa w zastosowaniu, trwała i ma mocny, akrylowy klej. W Polsce oznakowanie konturowe nie jest obowiązkowe, natomiast w krajach należących do Unii Europejskiej taki obowiązek panuje. Jest jasno określone, że oznakowanie musi się znajdować na przynajmniej osiemdziesięciu procentach skumulowanej długości pojazdu, a taśma nie może być węższa niż pięć centymetrów. Duża część transportu wykonywana jest w nocy, dlatego też takie odblaskowe oznakowanie jest konieczne, ponieważ zwiększa bezpieczeństwo poprzez lepszą widoczność. Inni kierowcy z daleka widzą jaki jedzie pojazd, bo od taśmy odbija się światło.

Tego typu taśmy są wykonane ze specjalnej folii odblaskowej, która jest wytrzymała i odporna na wysokie temperatury. Mają one gładką powierzchnię i świetnie odbijają promienia światła, przez co są dobrze widoczne nawet kilkuset metrów.