Prowadzę bardzo mała firmę w Rzeszowie już kilka lat. Do niedawna wszystkie obowiązki były na mojej głowie, jednak w ostatnim czasie zostałem zasypany zleceniami i musiałem poszukać sobie pracownika. Zanim jednak przystąpiłem do tej czynności zacząłem od sprawdzenia, jakie kryteria muszę spełnić, aby zatrudnienie nowej osoby było w pełni zgodne z prawem. Udałem się więc do mojego prawnika i poprosiłem o dokładne wytyczne na temat tego, jak przygotować się przed znalezieniem nowego pracownika.

Przeszkolenie pracodawców z bhp

szkolenia bhp dla pracodawców rzeszówPomijając wszystkie sprawy urzędowe, odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i emerytalne, na liście pojawił się pewien podpunkt, który mnie zdziwił. Otóż zanim zatrudnię pracownika muszę sam przeszkolić się z zakresu bhp. Szczerze mówiąc nie miałem na to czasu. Potrzebowałem kogoś kto chociaż trochę mnie odciąży, a tutaj pojawiały się tylko nowe obowiązki. Nie miałem jednak wyjścia i znalazłem odpowiednią firmę, która oferowała szkolenia bhp dla pracodawców rzeszów. Na szczęście oferowali również taki kurs w godzinach wieczornych, więc nie musiałem dzwonić do klientów i przekładać terminów spotkań. Pojechałem na to szkolenie i muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony. Wykonuję meble od wielu lat i jest to dla mnie większa przyjemność niż obowiązek. Instruktor uświadomił mi jednak, że osoby, które wchodzą na teren mojego warsztatu nie koniecznie zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie czekają na nich podczas pracy. Dowiedziałem się również w jaki sposób powinienem przygotować mój warsztat przed przyjęciem pomocnika. Do tej pory miałem gdzieś na zapleczu gaśnice i apteczkę, jednak nie zdawałem sobie sprawy, że powinny one znaleźć się w widocznym miejscu. Podobnie z oznakowaniem wyjścia ewakuacyjnego. Zostałem również nauczony, w jaki sposób przeprowadzić szkolenie stanowiskowe oraz jakie zagadnienia powinienem podczas niego poruszyć.

Cały kurs trwał prawie trzy godziny, ale przyznam, że wcale nie byłem znudzony lub zniecierpliwiony. Wszystkie potrzebne informacje sobie zapisałem i następnego dnia udałem się do pobliskiego sklepu bhp i kupiłem wszystkie potrzebne materiały informacyjne. Po krótkim czasie udało mi się również znaleźć pracownika i przyznam, że moja wiedza niejednokrotnie uchroniła jego zdrowie.