Bezzałogowe statki latające, które są powszechnie znane jako drony, w ostatnim czasie zyskały na popularności. Obecnie wykorzystywane są nie tylko w branży militarnej i rozrywkowej, ale również w celach czysto hobbystycznych. Drony dostępne w marketach mają jednak ograniczona wielkość i zasięg. W pełni profesjonalny statek powinien być sterowany przez pilota z licencją.

Drony należą do szczególnej kategorii statków latajacych 

kategoria szczególna dronyWiele osób zastanawia się nad zakupem drona. Niegdyś tego typu urządzenia były jedynie ciekawymi zabawkami dla dzieci, teraz to niezła gratka dla dorosłych wielbicieli nowoczesnych akcesoriów. Dostępne w sklepach bezzałogowe statki latające są zazwyczaj dosyć niewielkich gabarytów, a ponadto też nie można nimi latać ani zbyt wysoko, ano zbyt daleko. Sterowanie dronem to niezła zabawa i dobry sposób na odkrywanie ciekawych widoków. Drony przeznaczone dla zawodowców mają znacząco większy zasięg, jednocześnie wymagają lepszych umiejętności w zakresie sterowania. Trzeba również mieć dobrą znajomość przepisów, które jednoznacznie regulują miejsca, gdzie można puszczać drona i kto w ogóle może obsługiwać tego typu urządzenia. Nowe prawo lotnicze  posiada bardzo ważne regulacje. Kategoria szczególna drony oznacza, że sterowanie tego typu urządzeniami niesie za sobą średnie ryzyko. A zatem trzeba zawsze przestrzegać rygorystycznych zasad bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach trzeba postarać się o stosowne uprawnienia. Jak zdobyć licencję na pilota bezzałogowych statków powietrznych? Przede wszytkim trzeba znaleźć odpowiedni ośrdek szkoleniowy, których w Polsce jest co najmniej kilka. Uczestnicy szkolenia na koniec otrzymują tak zwaną kalsyfikację UAVO. W razie zaisntiałej potrzeby można zdobyć uprawnienia komercyjne na loty tylko w zasięgu wzroku pilota lub też licencję, która pzowala na sterowanie dronem  poza zasiegiem wzroku. Bezzałogowy statek powierzny może osiągnąć określona wysokość.

Piloci dużych bezzałogowych statków latajacych muszą zawczasu postarac się o licencję. W tym celu uczestniczą w profesjonalnych szkoleniach, które obejmują zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Po kilkunastu godzinach intensywnych zajęć na przyszłych pilotów dronów czeka jeszcze egzamin. Potem można już bez przeszkód zacząć swoją przygodę z pilotowaniem.