Części z nas szafy pancerne czy sejfy kojarzą się głównie z napadami na bank, które można niekiedy zobaczyć w filmach. W rzeczywistości szafy pancerne są dość powszechnie używane w różnego rodzaju urzędach i instytucjach, firmach, a nawet mieszkaniach. Mają one za zadanie chronić przed dostępem osób niepowołanych najcenniejszych przedmiotów. Można zaliczyć do nich środki pieniężne, biżuterię, metale i kamienie szlachetne. W różnego rodzaju sejfach przechowuje się też przedmioty niebezpieczne, w szczególności broń.

Różnice między sejfem a szafą pancerną

szafa pancernaSzafy pancerne oraz sejfy zabezpieczone są zazwyczaj odpowiednim zamkiem szyfrowym – tradycyjnym bądź elektronicznym. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że w powszechnym języku zamiennie używa się określeń takich jak sejf, szafa lub kasa pancerna czy skarbiec. O ile pierwsze określenia mają ze sobą wiele wspólnego, o tyle skarbiec jest szczególnie zabezpieczonym pomieszczeniem. Warto tutaj wspomnieć, że istnieje klasyfikacja poziomów odporności na włamanie. Im wyższy poziom, tym większą ochronę zapewnia dana forma zabezpieczenia. Skarbiec spośród wszystkich wymienionych metod jest najbardziej skuteczny. Sejf z kolei w najmniejszym stopniu ochroni nasze drogocenne przedmioty. Różni się on od szafy pancernej też tym, że może być dodatkowo przymocowany do podłogi bądź ściany, dzięki czemu znacznie utrudnione jest jego ewentualne wyniesienie i późniejsze rozpracowanie zabezpieczeń. Szafa pancerna zawsze jest natomiast wolnostojąca. Może być ona również ognioodporna. Posiada wówczas specjalną konstrukcję, która chroni ją przed działaniem wysokich temperatur. Szafa taka polecana jest do ochrony szczególnie narażonych na działanie ognia dokumentów i gotówki. 

W przypadku posiadania wielu wartościowych przedmiotów warto przygotować się na odpowiednie zabezpieczenie naszego majątku. Dokonując wyboru należy wziąć pod wagę kilka czynników. Jednym z nich jest na pewno ryzyko ewentualnego włamania i utraty dóbr. Im wyższe, tym lepiej zainwestować większą kwotę w bardziej renomowany sejf lub kasę pancerną. Istotne znaczenie mają także ich wymiary i waga. Wielka szafa pancerna może zwyczajnie nie zmieścić się do mieszkania o małym metrażu. Warto też wziąć pod uwagę możliwość zamontowania sejfu w ścianie bądź przymocowania go do podłogi.