Około 90% naszego życia spędzamy w pomieszczeniach. Nauka, praca a nawet aktywności fizyczne czy odpoczynek wiążą się najczęściej z przebywaniem w budynkach, a czynniki takie jak optymalna temperatura wewnątrz, jakość powietrza, rodzaj instalacji wentylacyjnej czy poziom wilgotności bezpośrednio wpływają na nasze samopoczucie czy zdrowie. Nowym wspólnym mianownikiem dla projektowania budynków obecnie staje się przede wszystkim komfort oraz potrzeby jego przyszłych użytkowników.

Technologia w architekturze – programatory astronomiczne

Programator astronomicznyBez względu na to, czy projektujemy dom jednorodzinny, nowoczesny biurowiec czy halę przemysłową nie sposób nie zauważyć, że technologia w znacznym stopniu determinuje nowe trendy w budownictwie, tym samym umożliwiając tworzenie innowacyjnych konstrukcji, wyposażonych w zaawansowane sieci instalacyjne. Wraz z dynamicznym postępem w dziedzinie technologii zmieniają się potrzeby użytkowników, w związku z czym w przyszłości systemy z zakresu automatyki budowlanej mają szansę zdobyć miano standardu, a za razem tworzyć oś integralności w dobie projektów architektonicznych. Dostępne na rynku rozwiązania technologiczne umożliwiają dziś skuteczną optymalizację kosztów eksploatacyjnych np. poprzez monitorowanie i zarządzanie zużywanymi zasobami energetycznymi, czego świetnym przykładem mogą być popularne automaty zmierzchowe. Zastosowanie urządzeń takich jak programator astronomiczny pozwala na przygotowanie optymalnego rozwiązania z zakresu sterowania oświetleniem i jest integralną częścią systemów BMS. Dzięki tzw. „zmierzchówkom” możemy dostosować zarówno poziom jak i czas oświetlenia adekwatnie do naszych potrzeb. Rozwiązania tego typu są chętnie wykorzystywane zarówno w projektach z zakresu architektury krajobrazu na terenie parków miejskich jak i  przez właścicieli ogrodów przy domach jednorodzinnych. Tworzone obecnie plany organizacji przestrzennej muszą być przede wszystkim przyjazne dla środowiska naturalnego, a w trosce o propagowanie wzorców zrównoważonego zarządzania energią automaty zmierzchowe to wysokowydajne rozwiązanie, pozwalające na stworzenie operatywnej struktury, dzięki której możliwa będzie np. realizacja indywidualnie przygotowanych scen świetlnych.

Zarówno konstrukcja, instalacja oraz rozwiązania z zakresu automatyki budowlanej w nowoczesnej koncepcji smart city powinny stanowić synonim zintegrowanego, sprawnie działającego organizmu. W trosce o funkcjonalność przestrzenną ważne jest, aby uwzględnić nie tylko przeznaczenie oraz wymiary, ale także brać pod uwagę kontekst dostępnego metrażu by móc umiejętnie połączyć go z dostępnymi rozwiązaniami technologicznymi.