Żyjąc w zawrotnym tempie często nie zwracamy uwagi na otaczający nas świat. Mijamy budynki i szybko przebiegamy po ulicach nie mając czasu by docenić ich urok, a tym bardziej by zastanowić się nad ich przeszłością. Czasem jednak warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o tym jak 100 lat temu mogło wyglądać miejsce, w którym żyjemy.  

Miłośnicy starej fotografii w Bydgoszczy

fotografia bydgoszczMiłośnicy historii i pasjonaci Bydgoszczy od lat niemały trud wkładają w odkrywanie zagadek dziejów tego miasta. Udzielają się na specjalnych forach internetowych gdzie dzielą się swoimi wspomnieniami oraz wymieniają się odtworzonymi cyfrowo replikami historycznych zdjęć i rycin miasta oraz pocztówek. Często też organizują spotkania, na których dyskutują o losach miasta. Okazuje się, największym źródłem informacji o historii jest  stara fotografia Bydgoszcz to miasto, które wciąż odkrywa przed pasjonatami historii swoje tajemnice. Stare zdjęcia znalezione w zakurzonych rodzinnych albumach przypominają o miejscach, które już nie istnieją, zostały zapomniane, albo całkowicie zmieniły swój wygląd i charakter. Pozwalają nie tylko ożywić wspomnienia (nawet te najbardziej osobiste) dawnych lat, ale też pokazują jak Bydgoszcz zmieniała się na przestrzeni lat. To dowody zmian w architekturze, sztuce i kulturze. Najstarsze ryciny i historyczne pocztówki prezentują jak przez wieki zmieniało się rozmieszczenie miasta. Dzięki tego typu działalności pasjonatów pamięć o dawnych miejscach nie zanika. Najlepszym przykładem może być najpiękniejsza bydgoska fontanna – „Potop”. Fontanna ulokowana w Parku Kazimierza Wielkiego od 1910 do 1943 cieszyła oczy mieszkańców miasta. W czasie wojny została rozebrana a jej części przetopiono na materiały wojenne. Dzięki uporowi i wysiłkom miłośników starej Bydgoszczy w 2014 r. fontanna została odbudowana i znów zachwyca mieszkańców swoim pięknem. 

Bydgoszcz to miasto o niezwykłym klimacie i bogatej historii. Jej fragmenty, zachowane na starych zdjęciach, ożywają na nowo dzięki pasji i zaangażowaniu osób, które publikują je i prezentują szerszemu gronu odbiorców. Ich praca sprawia, że coraz więcej mieszkańców tego miasta może doceniać jego unikalny historyczny urok i poznawać tajemnice jakie kryją w sobie dobrze znane miejsca.