Wykonywanie tatuażu nie jest przyjemnym zajęciem dla osoby której tatuaż jest wykonywany. Jest to nadal wbijanie igieł w skórę, co dla niektórych klientów może być bardzo nieprzyjemne i deprymujące. Niemal zawsze więc aplikowane jest miejscowe znieczulenie, które ułatwia cały proces wykonania tatuażu i znacznie poprawia klientom komfort.

Miejscowe znieczulenie podczas wykonywania tatuażu

znieczulenie do tatuażuZ racji iż tatuaż tworzony jest na niedużej głębokości pod skórą, nie wywołuje takiego bólu jak głębokie ukłucie, a tym samym żadne silne znieczulenie domiejscowe nie musi być zastosowane, tym bardziej iż użycie takowego często wymaga obecności osoby mającej uprawnienia anestezjologa. Znieczulenie do tatuażu ma natomiast o wiele słabsze działanie, i może być używane przez osoby mające dyplom kwalifikowanego tatuażysty, aczkolwiek bez doświadczenia medycznego. Takie preparaty znieczulające są dostępne zazwyczaj w formie aerozolu, nanoszonego na miejsce w którym tatuaż ma być wykonany. Działają one niemal natychmiastowo i bardzo dobrze znieczulają skórę w trakcie wykonywania tatuażu, co nie tylko stanowi niemały komfort psychiczny dla klienta, ale również znacznie ułatwia zadanie samemu tatuatorowi. Środki znieczulające są bardzo łagodne w działaniu, o wiele bardziej niż leki przeciwbólowe przyjmowane doustnie, więc mają znacznie mniejsze restrykcje, dotyczące osób u których mogą być zastosowane.

Jedynym praktycznym ograniczeniem są uczulenia skórne czy choroby, które najczęściej mogłyby i tak uniemożliwić wykonanie tatuażu, dlatego też niemal nie zdarza się by takie znieczulenie nie mogło być użyte w jakikolwiek sposób. Jest ono używane w każdym profesjonalnym salonie tatuażu na żądanie, podobnie jak większość rodzajów znieczulenia medycznego.