Wymiana stawu kolanowego, zwana również endoprotezoplastyką stawu kolanowego lub całkowitą endoprotezoplastyką stawu kolanowego, to zabieg chirurgiczny mający na celu rekonstrukcję kolana uszkodzonego przez zapalenie stawów. Części metalowe i plastikowe służą do zakrywania końców kości tworzących staw kolanowy wraz z rzepką. Ta operacja może być rozważona u kogoś, kto ma ciężkie zapalenie stawów lub bądź też poważny uraz kolana.

Zabieg endoprotezy kolana na Śląsku – wskazania

endoproteza kolana na śląskuRóżne rodzaje zapalenia stawów mogą wpływać na staw kolanowy. Choroba zwyrodnieniowa stawów,  która dotyka głównie osoby dorosłe w średnim i starszym wieku, może powodować uszkodzenie chrząstki stawowej i sąsiedniej kości w kolanach. Reumatoidalne zapalenie stawów, które powoduje zapalenie błony maziowej i doprowadza do nadmiernej ilość płynu maziowego, może prowadzić do bólu i sztywności. Także zapalenie stawów spowodowane urazem, może powodować uszkodzenie chrząstki stawu kolanowego. Celem operacji wymiany stawu kolanowego jest odtworzenie uszkodzonych części stawu kolanowego i złagodzenie bólu kolana, którego nie można opanować innymi metodami leczenia. Osoby, które interesuje endoproteza kolana na Śląsku odnajdą placówkę, w którym specjaliści podejmą się zabiegu wymiany stawu kolanowego. Sama operacja wymiany stawu kolanowego to leczenie bólu i niepełnosprawności stawu kolanowego. Najczęstszym stanem, który powoduje konieczność operacji wymiany stawu kolanowego, jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów charakteryzuje się rozpadem chrząstki stawowej. Uszkodzenie chrząstki i kości ogranicza ruch i może powodować silny ból. Osoby z ciężką chorobą zwyrodnieniową stawów mogą nie być w stanie wykonywać normalnych czynności, które wymagają zginania kolana, takich jak chodzenie czy wchodzenie po schodach, ponieważ wszystkie te czynności są niezwykle bolesne. Kolano może puchnąć, ponieważ staw nie jest stabilny.

Inne formy zapalenia stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów i zapalenie stawów, które wynika z urazu kolana, mogą również prowadzić do zwyrodnienia stawu kolanowego. Ponadto złamania, naderwanie chrząstki i/lub zerwanie więzadeł może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia stawu kolanowego. W takich przypadkach endoproteza kolana jest jedynym skutecznym sposobem na powrót do pełnej sprawności.