Serwery które były przez nas dotychczasowo wykorzystywane należą do najszybszych i najbardziej stabilnych, umożliwiając łatwy dostęp do wszystkich stron oraz zapewniają płynną wymianę danych. Ich szybkość oznacza jednak iż nie należą do najbardziej pojemnych, toteż do magazynowania danych potrzebowaliśmy zgoła innych urządzeń.
Serwery do składowania danych
Szybkie serwery do obsługi stron internetowych o dużym przesyle danych nie miały jednak za dużo miejsca na nośniki danych, toteż służyły wyłącznie do obsługi stron. Do magazynowania danych używane przez nas są natomiast nowoczesne serwery z powiększoną ilością miejsca na nośniki, dzięki której dany serwer może mieć znacznie wyższą pojemność niż normalnie to możliwe. Serwer storage, który jest standardowym serwerem do przechowywania danych w firmie, umożliwia podłączenie do sześciu nośników danych, zarówno zwykłych jak i półprzewodnikowych, i pracę w trybie ciągłym lub też na żądanie, jak częściej zdarza się w przypadku wykorzystywania serwerów do składowania danych. Nie jest to serwer najszybszy, aczkolwiek z racji iż jest on przeznaczony do magazynowania danych, nie musi posiadać szybkości wymaganej przy obsłudze aktywnych stron internetowych. Dzięki temu, serwery magazynowe są tańsze niż szybkie serwery aktywne, przez co tworzenie magazynu danych jest łatwe i nie obciąża budżetu w najmniejszym stopniu.
Serwery te pracują z każdym rodzajem nośnika danych, i równie dobrze działają w połączeniu z dyskami optycznymi jak i półprzewodnikowymi. Mogą być więc wykorzystane do użycia dysków starego typu, które nie mają wystarczającej prędkości do użycia z serwerami aktywnymi, aczkolwiek ciągle są bardzo dobre do długoterminowego składowania danych, kopii zapasowych czy dowolnej innej zawartości.