Fotografia jest jedną z najbardziej popularnych dziedzin sztuki. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uwiecznienie wyjątkowych momentów w naszym życiu ale także stworzenie dzieł, które staną się światowymi bestsellerami. Aby móc wykonywać profesjonalne zdjęcia niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu fotograficznego, dzięki któremu możliwe jest wykonanie różnego typu zdjęć. Fotografia służy także do celów promocyjnych. Dzięki takiemu typowi zdjęć możliwe jest skuteczne zareklamowanie danego produktu czy usługi. Wszystko to sprawia, że osoby zajmujące się profesjonalną fotografią mają niemal nieograniczone możliwości wypowiedzi artystycznej. Jakie zatem są oblicza współczesnej fotografii?

Ujęcie panoramy czyli nowoczesna fotografia panoramiczna

zdjęcie panoramiczneW dziedzinie fotografii co pewien czas pojawiają się rozwiązania technologiczne, umożliwiające wykonanie jeszcze lepszych zdjęć, które same w sobie dają niezwykłe efekty. Do takich ujęć należą zdjęcia panoramiczne. Jest to specjalny typ fotografii, umożliwiający ujęcie dużego widoku np. miasta, dzięki czemu można na jednej fotografii ująć całość widzianego obrazu. Takie zdjęcia mają szerokość trzykrotnie większą od swojej wysokości, dzięki czemu można ukazać obraz w sposób syntetyczny. Sprawia to także konieczność innego odbioru takiej fotografii przez widza. Zazwyczaj taki obraz przebiega zgodnie z naturalnym biegiem wzroku każdego człowieka. Po wydrukowaniu zdjęcia panoramicznego idealnie nadaje się ono do umieszczenia na rozkładówce danego pisma lub też w galerii, co wymaga aby oglądająca osoba podążała wzdłuż oglądanego obrazu. Aby wykonać takie zdjęcie należy wypoziomować aparat, czyli umieścić go na statywie lub innej podstawie, zapewniającej stabilność aparatu, gdyż wykonywanie zdjęć w sposób tradycyjny nie pozwala na osiągnięcie założonego efektu w postaci idealnego zdjęcia. Kolejnym etapem przygotowania takich zdjęć jest sklejanie wykonanych zdjęć w komputerowych programach do obróbki zdjęć, dzięki temu możliwe jest uzyskanie upragnionego efektu. Tak wykonane zdjęcie wprawi w zachwyt każdego kto je obejrzy, właśnie dzięki całościowemu ujęciu danego widoku.

Zdjęcia 360 stopni – ujęcia sferyczne

aparatPrzeglądając portal www.fotopolis.pl kolejną innowacją w dziedzinie fotografii są zdjęcia sferyczne, umożliwiające objęcie całego widzianego obrazu. W odróżnieniu od tradycyjnej fotografii, takie zdjęcia nie są ograniczone danym kadrem co powoduje, że możemy objąć obraz 360 stopni wokół aparatu oraz 180 stopni w pionie. Otwarcie takiej fotografii w specjalnym programie komputerowym lub zwykłej przeglądarce internetowej umożliwi nam realistyczny efekt, który sprawi, że poczujemy się jak byśmy byli w danym miejscu. Fotografie sferyczną wykonuje się za pomocą aparatu panoramicznego, posiadającego ruchome obiektywy szerokokątne w kształcie walca. Kolejnym sposobem na stworzenie zdjęcia sferycznego jest połączenie kilku zdjęć za pomocą programów komputerowych. W chwili gdy będziemy chcieli obejrzeć takie zdjęcie na ekranie komputera lub smarfona, możliwe będzie przesunięcie go w celu obejrzenia tego co znajduje się poza danym kadrem. Taka fotografia staję się coraz bardziej popularna i wykorzystuje się ją np. na portalach społecznościowych aby móc podzielić się danym widokiem lub dokładniej zilustrować dane wydarzenie.

Pamiątka z magicznego dnia czyli zdjęcia ze ślubu

fotograf ślubnyNastępnym obliczem fotografii jest możliwość uwieczniania niezwykłych chwil w życiu. Najpopularniejszą z takich form jest fotografia ślubna, która pozwala na wykonanie zdjęć stanowiących pamiątkę z tego niezwykłego dnia. Takie zdjęcia są wykonywane przez profesjonalistów, posiadających sprzęt najwyższej jakości, umożliwiający im wykonywanie różnych rodzajów kadrów takich jak:

  • ogólny,

  • pełny,

  • amerykański,

  • średni,

  • bliski.

Fotograf ślubny dzięki zastosowaniu różnego rodzaju obiektów jest w stanie wykonać fotografię która odda atmosferę z tego dnia. Fotografia ślubna to nie tylko ujęcia pary młodej i gości ale także takich detali jak obrączki czy biżuteria lub strój panny i pana młodego. Dzięki temu tak różnorodne zdjęcia umożliwiają stworzenie niepowtarzalnego albumu, który będzie zawierał wszystkie elementy składające się na niezwykłość dnia ślubu.

Reklama przez obraz – profesjonalne zdjęcia biznesowe

fotografOstatnim rodzajem zdjęć, które mają duże znaczenie we współczesnym świecie jest fotografia biznesowa. Według portalu www.swiatobrazu.pl dzięki niej możliwe jest zaprezentowanie danej firmy tak aby potencjalni klienci mogli przyjrzeć się jej załodze i otrzymać namiastkę panującej wewnątrz firmy atmosfery. Wybrany przez daną firmę fotograf korporacyjny zajmie się nie tylko profesjonalnym wykonaniem takich zdjęć ale również pomoże w doborze odpowiednich kadrów i stroju osób, tak aby jak najlepiej móc wypromować daną firmę. Miejscem wykonywania takich zdjęć jest zazwyczaj siedziba danego przedsiębiorstwa co sprawia, że klient ma możliwość ujrzenia pracy danej firmy do kuchni, co staje się ważnym argumentem przy podjęciu decyzji o nawiązaniu współpracy. Istotne w tego typu fotografii jest jej tło, które powinno odnosić się do charakteru danej firmy a także typ ubioru pracowników. Dzięki profesjonalnemu wykonaniu zdjęć biznesowych, nasza firma zyska świetny materiał promocyjny, dzięki któremu nie tylko przyciągnie nowych klientów ale także poprawi swój wizerunek.

W kwestii podsumowania tematu

Współczesne oblicza fotografii są zróżnicowane, dzięki czemu umożliwiają wykonywanie zdjęć na wiele różnych sposobów. Warto jednak pamiętać, iż najważniejszym elementem, który może przesądzić o efekcie końcowym jest użyty przez fotografa sprzęt. Dlatego też myśląc o wykonaniu danego typu zdjęcia, warto dostosować aparat i obiektywy tak aby uzyskać jak najlepszy efekt. Profesjonale wykonywanie zdjęć zagwarantuje nam, iż będą one nie tylko idealną pamiątką czy elementem marketingowym lecz przede wszystkim staną się estetycznym dodatkiem do codzienności. 

Dodaj komentarz