Transport materiałów płynnych odbywa się w przemyśle za pomocą rurociągów transportujących płyny pomiędzy punktami przetwarzania i odbioru. W procesie produkcji ważna jest regulacja przepływu w maszynach regulowana za pomocą zaworów odcinających oraz zasuw. Często stosowanym urządzeniem do takiej regulacji są zawory automatyczne.

Automatyka w zasuwach nożowych

zasuwy nożowePrzepływ cieczy w dużych rurociągach niesie za sobą również duże obciążenia wywołane przez płynące, często pod wysokim ciśnieniem płyty. Gęstość tych płynów, oraz ciśnienie z jakim muszą być transportowane bywa rożna w zależności od rodzaju substancji. W rurociągach są transportowane oleje, woda, asfalty w wysokiej temperaturze oraz inne substancje chemiczne. Dobrym rozwiązaniem umożliwiającym zablokowanie przepływu cieczy są zasuwy nożowe, które są wykonane jako przegroda w postaci prostokątnej blachy wsuwana bezpośrednio w rurociąg poprzez specjalny uszczelniony kołnierz wykonany najczęściej ze stali lub żeliwa. Zasuwę zamyka się poprzez śrubę za pośrednictwem okrągłego pokrętła, ale często dla zapewnienia lepszej kontroli i wydajności stosuje się układy automatyczne zamykania i otwierania zamykania zasuw. Zwykle realizuje się je za pomocą albo mechanizmu serwomotoru podłączonego do śruby dokręcającej zasuwę, lub zastępuje się śrubę siłownikiem pneumatycznym. Całość jest połączona za pośrednictwem układów automatyki przemysłowej z centralnym układem sterowniczym.

Tego typu rozwiązanie pozwala nie tylko na ułatwienie całego procesu blokowania i regulacji przepływu, ale zapewnia wysoką wydajność w sytuacji, gdy w układzie występuje liczny zespół podobnych urządzeń. Dzięki automatyce jest możliwa również dokładniejsza kontrola wszystkich zasuw co zapewnia odpowiednie zainstalowanie czujników monitorujących położenie zasuwy.