Budownictwo energooszczędne przeżywa swój rozkwit. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że nieco wyższe koszty postawienia budynku oznaczają realnie niższe koszty eksploatacji, w tym mniejsze zużycie zasobów naturalnych, na przykład paliw do ogrzewania budynku. Wśród istotnych sposobów na zmniejszenie zużycia energii znajduje się rekuperacja.

Rekuperator i jego zalety

rekuperacja opolskieKażdy budynek wymaga odpowiedniej wentylacji oraz ogrzewania. Wietrzenie pomieszczenia to bardzo szybki sposób na utratę zgromadzonego ciepła, szczególnie zimą, kiedy zużycie energii jest największe. Dzięki rekuperatorom można znacznie ograniczyć straty ciepła. Jak to działa? Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, zapewniająca stałą wymianę powietrza w budynku, całkowicie bez potrzeby otwierania okien. Dodatkowo, rekuperator oszczędza energię ponieważ wykorzystuje ciepło z powietrza zużytego do ogrzania powietrza świeżego. Dzięki temu do pomieszczeń nie wpada zimny podmuch, dlatego nie ma potrzeby na użycie dużej ilości ciepła do ogrzania wnętrza. Technologia energooszczędna, zastosowana w czasie budowy, gwarantuje, że straty ciepła przez okna, drzwi, ściany i dach będą ograniczone do minimum. Jeśli chodzi o dostępność technologii jaką jest rekuperacja opolskie oraz inne polskie województwa to dobre miejsca na znalezienie firmy, zajmującej się montażem i serwisowaniem rekuperatorów. Należy pamiętać, że decyzję o montażu rekuperacji należy podjąć już na etapie tworzenia planów budynku.

Wentylacja mechaniczna działa na zupełnie innej zasadzie niż wentylacja grawitacyjna. W budynku nie może więc być klasycznych kanałów wentylacyjnych, natomiast należy przystosować go do montażu rur niezbędnych do prawidłowego działania rekuperacji. Trzeba też pamiętać, że użycie rekuperatora ma wpływ na wysokość zapotrzebowania energetycznego w danym budynku, co także trzeba uwzględnić w planach.