Wraz z upływem lat nasze zęby niszczą się i są narażone na uszkodzenia. Bardzo często konkretne, niewykryte w okresie dzieciństwa wady zgryzu rozwijają się wraz z biegiem lat i prowadzą do znacznych zmian w strukturze samego zgryzu. W walce z tego typu problemami przychodzą nam specjalistyczne, innowacyjne narzędzia, które umożliwiają skorygowanie naszego zgryzu, a nawet i całkowitą odbudowę uszkodzonych lub startych zębów. 

Zwarcia zębowe – jak z tym walczyć? 

rejestratory zwarcia zębówZwarcia zębowe dotykają zazwyczaj osób, które posiadają krzywe zgryzy. Wówczas bardzo często dochodzi do ścierania się zębów, które nie przylegają do siebie w odpowiednich miejscach. Z problemami tego typu borykają się zwłaszcza osoby, które posiadają wysunięty górny łuk zębów (z biegiem lat prowadzi to do pogłębiania się niepożądanych szczelin zębowych, które przyspieszają ścieranie się zębów). Bardzo wiele osób ma również problem z bezwolnym, zbyt silnym zaciskaniem zębów (mówi się wówczas o charakterystycznym zgrzytaniu zębami), co również prowadzi do ścierania się szkliwa, a w skrajnych wypadkach nawet i do pękania zębów. Warto przy tym zaznaczyć, że zaciskanie żuchwy często następuje podczas snu, tak więc nie zawsze możemy to zachowanie kontrolować. Na ratunek w takich przypadkach przychodzą nam rejestratory zwarcia zębów, które pozwalają wyszczególnić konkretne wady zgryzu, oraz dają możliwość opracowania personalnego planu leczenia. Najnowocześniejsze rejestratory zwarcia zębów wykonane są najczęściej z wysokiej jakości stali chirurgicznej. Stosuje się je najczęściej podczas zakładania aparatów ortodontycznych, wówczas zamontowanie aparatu polega na ulokowaniu jego zatrzasków na specjalnych rejestratorach. Dzięki nim stomatolodzy mają pewność, że zaprojektowany kształt aparatu będzie dobrze dostosowywał się do naszych zębów i leczył je w pożądany sposób. Rejestrator zwarcia zębów daje więc możliwość kontroli leczenia, dzięki czemu możemy opracować szczegółowy plan leczenia dla każdego typu wady, których jest sporo. 

Rejestratory zwarcia stosuje się podczas leczenia wad zgryzu, które często wynikają z ścierania się tafli zębów. Wiele osób boryka się bowiem z problemem bezwolnego zaciskania żuchwy, które to prowadzi do niepożądanych zmian zgryzu. Z walce z tym zjawiskiem pomagają właśnie wyżej przytoczone rejestratory, które stosuje się m.in. podczas wykonywania odlewu zgryzu czy nakładania aparatu ortodontycznego. To właśnie te specjalistyczne, nowoczesne narzędzia w dużej mierze przyczyniają się do walki o piękny uśmiech.