Szklarnie dzięki nowoczesnym konstrukcjom nabrały unikatowego charakteru. Są ciekawe i oryginalne. Coraz więcej roślin egzotycznych i ciepłolubnych można uprawiać w prostej szklarni na balkonie. Taka przeszklona konstrukcja idealnie pasuje do balkonów o różnym metrażu. Nawet na kilku metrach kwadratowych zmieści się szklarnia zewnętrzna na egzotyczne rośliny.

Domowa uprawa roślin w sprzyjających warunkach

wyjątkowe szklarnie balkonowePrzeszklona konstrukcja pomoże w zapewnieniu zielonym roślinom idealnych warunków do wzrostu. Wielbiciele kwitnących fuksji oraz sukulentów będą zadowoleni z warunków, jakie zapewni szklarnia balkonowa. Można ją wykonać na indywidualne zamówienie i dostosować do kształtu oraz wymiarów balkonu. Jak wyglądają wyjątkowe szklarnie balkonowe? Przede wszystkim są trwałe i lekkie. Ważne, by szyby były uchylne i w gorące, letnie dni szklarnia nie przegrzewała się. Z kolei zimą i w mroźne, szare, krótkie dni w takiej szklarni może też działać ogrzewanie. W szklarni balkonowej panują doskonałe warunki do wzrostu roślin ozdobnych i jadalnych. Wśród chętnie hodowanych warzyw i owoców należy wymienić różne odmiany papryk chili oraz takich, które szybko rosną w donicach. Także cytryny, limonki i inne cytrusy mogą szybko urosnąć w balkonowej szklarni. Z koeli dobrym pomysłem jest uprawa różnorakich ziół. Rozróżnia się sezonowe zioła oraz wieloletnie. Bazylia i rukola rosną bardzo szybko. Podobnie można liczyć na szybki wzrost szczypioru wschodzącego z główek cebuli. Wieloletnim ziołem jest majeranek i tymianek. Też lawenda będzie dobrze rosła w szklarni balkonowej. Z drugiej strony wiele odmian kwiatów potrzebuje stabilnych warunków, ciepłą i dopływu światła. Zwłaszcza palmy i sukulenty (kaktusy), lubią szklarniowe warunki wzrostu. Na balkonie lub tarasie nawet na małej powierzchni da się wyhodować całkiem sporą liczbę roślin.

Dodatkiem do nowoczesnych mieszkań i apartamentów stały się szklarnie balkonowe. Wyjątkowo dobrze sprawdzają się na wyższych piętrach, gdzie światła jest najwięcej. Jednak i na tarasie na parterze warto umieścić niewielką szklarnię. Pomoże ona zadbać o ciepłolubne rośliny, które zimą wymagają osłony przed mrozem. Ogrzewanie w szklarni balkonowej lub tarasowej może pochodzić bezpośrednio z domu lub jako panel fotowoltaiczny.