Buty historyczne nie należały do zbyt wygodnych, bo i nie miały wielu współczesnych udogodnień. Ich głównym problemem była bardzo twarda podeszwa i brak jakichkolwiek miękkich wkładek, a noszenie ich przez dłuższy czas było niemałym wyzwaniem dla każdego początkującego odtwórcy. Co gorsza, ze stwierdzonym płaskostopiem, noszenie ich było czasem istną torturą, szczególnie podczas pokazów.

Profilaktyczne wkładki do butów

wkładki profilaktyczneKilka godzin w płaskich, twardych butach wystarczyło, bym ledwie mógł utrzymać się na nogach, nie wspominając już o efektach pokazów, na których mimo wszystko dość intensywnie musiałem się ruszać, a tego typu buty wcale sprawy nie ułatwiały. Dlatego też, odsuwając na bok historyczność, zdecydowałem się wreszcie zakładać wkładki profilaktyczne do butów, bo jednak zdrowie było ważniejsze, a na pokazach, jak w sumie w każdym sporcie, o kontuzje było łatwo, szczególnie w momentach gdy bolące stopy nie pozwalały się skupić. Do tego typu wkładek musiałem się z początku przyzwyczaić, bo nie były one typowymi, miękkimi materiałowymi wkładkami do butów jakich często używałem do tej pory. Anatomiczny kształt był nieco dziwny po pierwszym ich założeniu, aczkolwiek same wkładki okazały się bardzo wygodne gdy już przyzwyczaiłem się do nich, i pozwalały na używanie butów o nawet bardzo twardej i płaskiej podeszwie bez przeszkód. Już na pierwszym wyjeździe, gdzie musiałem nieco nabiegać się po całym polu, pomagając w organizacji imprezy, zauważyłem różnicę, bo mimo oczywistego zmęczenia, ból stóp zdecydowanie się zmniejszył, by po kilku wyjazdach w ogóle ustać podczas noszenia owych wkładek. Były one na tyle skuteczne, że zacząłem je nosić również poza wyjazdami, szczególnie do butów do biegania, które miały dość cienkie podeszwy i często miewałem w nich podobny dyskomfort jak w obuwiu wyjazdowym.

Początkowe wkładki miały świetny efekt, jednak po rozejrzeniu się nieco, znalazłem wiele różnych rodzajów, zarówno zwykłych wkładek ortopedycznych, ale również egzemplarzy skierowanych głównie dla sportowców i osób aktywnych, które nie dość że miały podobne zalety jak zwyczajne wkładki, to były o wiele wygodniejsze w noszeniu, z racji przeznaczenia do noszenia ich w sportowych burtach podczas dużego wysiłku fizycznego.