W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na nagrody i odznaczenia jest nie mniej istotne, niż za czasów naszych rodziców, czy dziadków. Dziś wprawdzie medale częściej kojarzą się z zawodami sportowymi, niż z odznaczeniami za działania wojenne, ale nadal producenci medali nie muszą narzekać na brak zapotrzebowania na swoje produkty. Chociaż nie jest to najbardziej medialna branża, to jednak stale się rozwija i nie jest narażona na większe wahania koniunktury.

Zapotrzebowanie na profesjonalne medale

profesjonalna produkcja medaliProdukcja medali wbrew pozorom kierowana jest do szerszego grona odbiorców, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Nadal bowiem jest potrzeba wytwarzania medali wojennych, o skomplikowanych wzorach i bardzo często jasno zdefiniowanym kształcie i wielkości. Nie jest jednak zaskoczeniem, że profesjonalna produkcja medali w największej części skupia się na medalach sportowych, ale nie tylko tych związanych z rywalizacją zawodowców. W Polsce z roku na rok rośnie liczba amatorskich imprez sportowych, które bardzo często są powiązane z akcjami charytatywnymi, wskutek czego medale przyznawane są nie tylko zwycięzcom, ale nierzadko wszystkim uczestnikom zmagań sportowych. Medale nadal muszą jednak pozostać wyjątkowe, ponieważ dzięki temu będą niosły ze sobą większy ładunek emocjonalny. Inny rodzajem odbiorców są osoby, którym przyznawane są wszelkiego rodzaju medale honorowe, związane na przykład z wieloletnią działalnością na rzecz danej społeczności lub organizacji. W takich przypadkach medal nie symbolizuje rywalizacji, ale dokonania konkretnej osoby, dlatego takie medale często wykonywane są na specjalne zamówienia i charakteryzują się całkowitą niepowtarzalnością. Produkcja medali jest zatem stosunkowo trudnym kawałkiem chleba, ponieważ w wielu przypadkach wiąże się z wykonywaniem indywidualnych zamówień o unikalnym charakterze.

W dzisiejszych czasach produkcja medali zdecydowanie różni się od tej z przeszłości, przede wszystkim większą różnorodnością materiałów, z których są wykonywane. Kiedyś medale z drewna, szkła czy plastiku byłyby odebrane negatywnie, jako niedostatecznie podkreślające dane osiągnięcie, jednak dziś ludzie bardziej kreatywnie podchodzą do tego tematu i potrafią docenić fakt wykonania medalu z niestandardowego materiału.