Z pewnością wszyscy wiemy, czym jest poligrafia. Pytając pierwszą lepszą osobę o definicję tego słowa, powie nam ona zapewne, że słowo poligrafia łączy się nierozerwalnie z drukiem. Jednak poligrafia to coś więcej niż tylko druk. Druk to tylko jeden z etapów poligrafii. A jest ich jeszcze kilka. W dalszej części tego tekstu odpowiemy sobie na pytanie, czym dokładnie jest poligrafia oraz jakie są te etapy, poza drukiem, które wchodzą w jej skład. Powiemy sobie również kilka słów na temat najpopularniejszych technik druku.

Kilka słów na temat poligrafii

profesjonalna poligrafia w bydgoszczyNie można zaprzeczyć, że druk to jedno z największych osiągnięć ostatnich kilkuset lat i mimo wszędobylskiej cyfryzacji, nic nie zapowiada, że miałby przestać być mniej istotny. Poligrafia to właśnie druk, jednak to nie wszystko, to tylko jeden z etapów. Możemy również wyróżnić również etap, który poprzedza druk, a jest nim oczywiście przygotowanie materiałów do druku. To bardzo istotny etap, bez którego efekt końcowy nie byłby taki sam. Tak więc poligrafia to właśnie przygotowanie do druku, a następnie sam druk. Czy możemy wyróżnić jeszcze jakiś etap? Tak, mami jeszcze jeden, końcowy etap poligrafii, a jest nim wykończenie, zwane również uszlachetnieniem wydrukowanego obrazu. Podczas tego też etapu pracownicy drukarni zajmują się laminowanie, czy bindowaniem, oraz wieloma innymi zadaniami. Wszystko w zależności od wybranej techniki druku i potrzeb naszego klienta. Jak więc widzimy, poligrafia to całkiem skomplikowana praca. By zostać poligrafem, trzeba ukończyć odpowiednie studia, które są obecnie coraz popularniejsze. Ponieważ jak już wspomniano, nic nie wskazuje na to, że druk przestanie być, chociaż odrobinę mniej ważny, niż jest teraz. Na stronach z ofertami pracy można znaleźć spore zapotrzebowanie na poligrafów. Warto o tym pomyśleć. Jeśli marzy nam się profesjonalna poligrafia w Bydgoszczy

Jak już wiemy, poligrafia to nie tylko druk niezbędnych materiałów, które zamawiają klienci. Poligrafia to coś znacznie więcej. Jak wspomnieliśmy, możemy wyróżnić kilka innych etapów. Jednym, a zarazem pierwszym z nich, jest przygotowanie do druku. To bardzo ważny etap, od którego zależy w dużej mierze efekt końcowy. Etapem ostatecznym jest natomiast wykończenie oraz uszlachetnienie.