Polietylen o niskiej gęstości LDPE jest wytwarzany pod wysokim ciśnieniem, a jego struktura jest rozgałęziona. LDPE jest szeroko stosowany w produkcji folii wielowarstwowych, tzw. folii do współwytłaczania. Dzięki właściwościom folii LDPE nadaje się ona do pakowania szerokiej gamy wyrobów, do produkcji opakowań i transportu. Folia LDPE oznaczona jest symbolem recyklingu.
Jakie właściwości ma folia LDPE?
Folie wykonane z LDPE są przezroczyste i bezwonne. Poprzez dodanie koncentratów barwnych można uzyskać różne wykończenia kolorów, a za pomocą dodatków można wytwarzać folie o pożądanych właściwościach. Odporność termiczna folii z polietylenu o niskiej gęstości wynosi od -50 ° C do +85 ° C. W normalnych warunkach użytkowania folia LDPE opakowaniowa jest odporna na większość substancji chemicznych, ma minimalną absorpcję wilgoci i dobre właściwości izolacyjne. Przezroczysta folia nadaje się do bezpośredniego kontaktu z żywnością, w wersji barwnej tylko przy zawartości pigmentu do stężenia określonego przez producenta, aby zapewnić bezpieczeństwo konsumentów. Folia LDPE jest nieszkodliwa dla środowiska, nadaje się do recyklingu, może być utylizowana na wysypiskach lub w spalarni, bez zanieczyszczeń dla środowiska. Istnieje wiele zastosowań tej folii. Folia termokurczliwa do pakowania wieloczęściowego, folia do przemysłu budowlanego, do budowy hydroizolacji, folie rolnicze, półprodukty do toreb i półfabrykatów, a także półprodukty do druku. Istnieje wiele opcji przetwarzania dla folii LDPE. Można na niej drukować z nadrukiem flexo w maksymalnie 10 kolorach. W tym celu należy obrobić powierzchnię za pomocą jonizacji. Jest także możliwa stabilizacja UV, czyli obróbka folii zapobiegająca rozpadowi materiału przez promieniowanie UV, obróbka antystatyczna, antyblokowa, czyli zapobiegająca sklejaniu się folii. Zmniejszenie palności i łatwopalności jest możliwe poprzez dodanie środków zmniejszających palność lub środków gaśniczych.
Obróbka i formowanie właściwości polietylenu o niskiej gęstości jest bardzo proste. Uzyskanie tworzywa sztucznego o pożądanych właściwościach jest niedrogie i powszechnie dostępne. Warto jednak mieć na uwadze ochronę środowiska, a zużyte tworzywa oddawać do ponownego wykorzystania, czyli recyklingu.