Dywan jest materiałem, który przez długi czas był stosowany na podłogach. Od kiedy zaczęto na podłogach układać panele podłogowe to zaczęto twierdzić, że wkrótce popularność dywanów spadnie do tego stopnia, że przestaną być one stosowane. Jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Wciąż wiele osób w swoich domach dywany posiada, ale niektóre z nich wymagają już tego aby dokonać profesjonalnego wyprania.

Skuteczne czyszczenie powierzchni dywanu 

czyszczenie dywanówDywany stosowane w naszych domach składają się z runa dywanowego oraz z osnowy. Najczęściej bywa tak, że uszkodzeniu czy też zabrudzeniu ulega runo z tego powodu, że jest ono najbardziej narażoną na kontakt częścią dywanu. W przypadku gdy nasz dywan zostanie poważnie zabrudzony to absolutnie nie należy panikować czy też decydować się od razu na pozbywanie się naszego ulubionego dywanu. W takim przypadku trzeba po prostu pomyśleć o tym aby przeprowadzić profesjonalne czyszczenie dywanów. Zabiegi tego typu mogą być wykonywane w domu klienta lub też może być tak, że dywan zostanie zabrany. W przypadku pierwszej opcji stosuje się najczęściej pranie ekstrakcyjne. W tym przypadku do prania wykorzystywane są specjalne odkurzacze piorące, które powstały z myślą o takich zabiegach. Natomiast w przypadku zabierania dywanu i prania w siedzibie firmy częściej stosuje się technikę na wskroś. W  tym przypadku dywan jest prany w specjalistycznej pralce, która pozwala na usuwanie z dywanu zdecydowanej większości zabrudzeń. Pranie metodą na wskroś pozwala na usuwanie najbardziej uporczywych plam. Z użyciem tej metody można skutecznie pozbywać się plam z oleju czy smaru. Sporo zależy tutaj od tego jaki detergent zostanie użyty do prania. Oprócz samego prania konieczne jest dodatkowo przeprowadzenie suszenia. Zanim się to odbędzie to dywan ląduje w specjalnej wirówce, której duża moc pozwala na usuwanie 95% wody.

Gdy nasz dywan przejdzie przez wirowanie to wciąż pozostaje lekko wilgotny. Pozostałe 5 procent wody z dywanu usuwane jest już przez suszenie. Niekiedy zajmować ono może nawet kilka godzin. W związku z tym oddając dywan do firmy, która przeprowadzi pranie na wskroś należy liczyć się z tym, że możemy otrzymać go z powrotem dopiero po kilku dniach od momentu odebrania dywanu przez specjalistów zajmujących się praniem.