Sauna jest coraz bardziej popularną formą relaksu w Polsce. Praktycznie każdy basen, siłownia, aquapark czy klub fitness mają w ofercie tego typu usługi. Wśród popularnych saun wyróżnia się sauny fińskie, mokre, suche czy solne. Są też sauny na podczerwień oraz łaźnie rzymskie w których wilgotność sięga prawie stu procentom.

Właściwości zdrowotne sauny parowej

sauna parowaŁaźnia rzymska to nic innego jak sauna parowa. Jest to jedna z najbardziej popularnych wśród wszystkich saun. Temperatura, która jest w niej osiągana sięga do około czterdziestu, pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Ja, osobiście bardzo lubię saunę parową. Po kilkunastominutowym seansie w takiej saunie czuję się lepiej i bardziej zrelaksowana. Z sauny parowej można korzystać nie dłużej niż trzydzieści minut i maksymalnie trzy razy w tygodniu. Dlatego właśnie ja korzystam z głową i chodzę na saunę parową zazwyczaj dwa razy w tygodniu. Jej zdrowotne właściwości cenię sobie najbardziej zimą. W związku z tym, że temperatura w tej saunie nie jest tak wysoka jak w pozostałych rodzajach saun, czuję się w niej dobrze i nie mam uczucia duszności czy gorąca. Jest to dla mnie idealna forma relaksu po ciężkim dniu czy tygodniu w pracy. Poza tym czuję się zahartowana przed jesienią i zimą, przez co mam mniej infekcji, niż w roku poprzednim, kiedy to nie korzystałam z żadnej sauny, nawet parowej. Z sauny trzeba jednak korzystać z umiarem i są rzeczy o których warto pamiętać. Chociażby fakt, że z żadnej sauny nie wolno korzystać w trakcie menstruacji lub gdy posiada się jakiekolwiek problemy zdrowotne typu grzybica, trądzik a tym bardziej niewydolność oddechowa. Sauna parowa nie jest także polecana dla kobiet w ciąży, które w trakcie seansu mogą najzwyczajniej w świecie osłabione zemdleć. Aby korzystanie z sauny przyniosło nam pozytywne skutki należy z niej korzystać z umiarem i rozsądkiem. Ponadto moja skóra oczyściła się z toksyn i jest gładsza oraz bardziej zdrowsza – wygląda promiennie.

Przy zachowaniu środków ostrożności oraz umiaru można się cieszyć lepszym samopoczuciem. Regularne korzystanie z uroków sauny, pozytywnie wpływa na naszą odporność oraz krążenie krwi. Ponadto już po kilku seansach można zauważyć poprawę jędrności oraz elastyczności skóry. Znając walory oraz plusy, z chęcią korzystam z jej uroków, ciesząc się zdrowiem przez cały rok.