Rowerowe pedały mają najczęściej klasyczną budowę, która jest obecna w rowerach od dziesięcioleci. Nie oznacza to jednak iż takie pedały są uważane za szczególnie wygodne. Narzekają na nie zwłaszcza posiadacze rowerów trekkingowych i drogowych, które dostosowane są do długich i wygodnych tras po nawierzchniach asfaltowych.

Komfortowe pedały do rowerów drogowych

pedały platformowe aluminioweStandardowe pedały plastikowe w znaczący sposób przeszkadzają w komfortowej jeździe, gdyż ich budowa często powoduje dyskomfort po bardzo długiej jeździe. Miłośnicy rowerów drogowych zamieniają więc fabryczne pedały na nowocześniejsze i bardziej komfortowe pedały platformowe aluminiowe. Są one zauważalnie odmienne od standardowych pedałów, gdyż zamiast normalnego plastikowego odlewu posiadają one platformę z aluminium, na której utrzymywane są stopy. Taka konstrukcja nie tylko pomaga w zachowaniu równowagi, ale również zauważalnie zwiększa komfort jazdy na długich trasach, gdzie wysiłek wkładany w napędzanie roweru nie musi być szczególnie duży. Pedały te są nieco cięższe niż standardowe wersje, aczkolwiek nie w zauważalnym stopniu. Mają one natomiast wyważenie, które zapobiega obracaniu się pedałów w trakcie jazdy czy na postoju, co tym bardziej poprawia wygodę podczas jazdy, a zwłaszcza w trakcie startu z postoju. Powierzchnia platformy jest natomiast antypoślizgowa, i uniemożliwia zsuwanie się stóp z platformy w trakcie jazdy, nawet w trakcie silnego nacisku na pedały.

Takie pedały można dostać u wielu producentów sprzętu rowerowego, gdyż są ciągle poszukiwane i montowane w wielu różnych rowerach drogowych, coraz częściej fabrycznie. Ich montaż nie nastręcza żadnych trudności, gdyż może być wykonany w domowym garażu za pomocą najprostszych rowerowych narzędzi.