Każda osoba uwielbiająca smak wina chce, by miało ono swoje specjalne miejsce w domu. Jedni w tym celu kupują winiarki i chłodziarki, które jednak mogą pomieścić ograniczoną liczbę win. Drudzy koneserzy idą o krok dalej i decydują się na wybudowanie specjalnej piwniczki w domu wolno stojącym. Jej umieszczenie może być poprzedzony długimi rozważaniami, a cały proces jej powstawania uwzględnia wybieranie różnych lokalizacji przeznaczonych na ten cel. Gdzie i w jaki sposób wybudować ową piwniczkę?

Piwniczka na wino urządzona w gospodarstwie domowym

piwniczka na winaJednym z najbardziej oczywistych i popularnych pomysłów jest wybudowanie piwniczki po prostu w piwnicy swojego domu. Jest to najbardziej naturalne miejsce, ze względu na warunki tam panujące. Możemy w ten sposób zapewnić odpowiedni klimat do dojrzewania wina, które nie musi być umieszczane w specjalnie zaciemnionych pomieszczeniach. Drugim bardzo ważnym atutem, jest temperatura panująca w piwnicy, która sprzyja długotrwałemu przechowywaniu butelek wina. Mała piwniczka na wina może być ulokowana właściwie w dowolnym miejscu najniższej kondygnacji. Jeżeli jednak nie możemy urządzić piwniczki w ten sposób, najlepszym wyjściem będzie zbudowanie jej w jednym z pomieszczeń. Takie rozwiązanie może nie będzie miało tylu zalet co wspomniane wcześniej, ale może być tak samo funkcjonalne. Piwniczka ulokowana w jednym z nieużytkowanych pomieszczeń może pomieścić bardzo duża ilość win i być swego rodzaju dumą jej właściciela, który może się pochwalić swoją kolekcją przed rodziną i znajomymi. Jednym ze sposobów zbudowania piwniczki, jest także umieszczenie jej w ogrodzie. Jest to również bardzo popularny sposób lokowania przechowalni dla win. Możemy zatem zbudować piwniczkę znajdującą się częściowo w ziemi, co zapewni odpowiednie warunki przechowania (podobnie jak w piwnicy), jeżeli tylko zapewnimy odpowiednie zacienienie zbudowanej piwniczki, np. poprzez odpowiednią ilość drzew.

Budowa odpowiedniej piwniczki na nasze ulubione wino to z pewnością jedno z bardziej ekscytujących zajęć budowlanych w naszym domu. Dzięki niemu możemy stworzyć miejsce ze specyficznym klimatem, gdzie będą spoczywać wina, które najbardziej lubimy i darzymy uznaniem. Kolekcja tego typu daje satysfakcję dla każdego smakosza wina.