Zdarza się, że pacjent jest wyjątkowo nadpobudliwy, agresywny. Ma silne napady padaczkowe lub po prostu wymaga unieruchomienia, świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są pasy właśnie. Nie tylko unieruchamiają, ale także zabezpieczają zarówno pacjenta, jak i personel przed zranieniami.

Gdzie używać pasów unieruchamiających magnetycznych?

pasy unieruchamiające magnetyczneTego typu dodatkowe zabezpieczenie używane jest najczęściej w szpitalach i placówkach opieki medycznej (np. dla seniorów). Spotkać je także można w zakładach karnych. Nie tylko skutki choroby mogą bowiem spowodować ich użycie. Stosowane są również w przypadku, kiedy pacjent jest pod wpływem środków psychoaktywnych. Stanowi wówczas zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Tego rodzaju pasy zabezpieczają między innymi przed: spadnięciem, samookaleczeniem, wyrwaniem wenflonu. Mogą być także pomocne w sytuacji, kiedy spotykamy się z odmową przyjmowania leków. Jak również chronić personel medyczny przed ewentualnymi zranieniami. Pasy unieruchamiające magnetyczne posiadają specjalny klucz magnetyczny, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed odpięciem przez osoby trzecie lub samego chorego. Dostępne są pasy na kostki, nadgarstki, tułów oraz klatkę piersiową. Najczęściej wykonane są z wysokiej jakości poliestru. Dodatkowo każdy z elementów zapinany jest za pomocą magnetycznych kluczy i dodatkowo wyposażony w otwory. Otwory te zabezpieczone są metalowymi elementami, które nie ulegają korozji. Tego typu akcesoria są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Są starannie wykonane i posiadają estetyczny wygląd. Co więcej, są łatwe w utrzymaniu czystości, bo do ich czyszczenia można użyć środków chemicznych, możliwość czyszczenia lub prania w temperaturze  90°. Posiadają  także możliwość sterylizacji w autoklawie. Co istotne, są bezpieczne, efektywne i łatwe w użyciu. Przystosowane do przypinania pacjentów zarówno do łóżka, jak i wózka inwalidzkiego. Dostępne są między innymi takie wymiary pasów: Kostki, M obwód – 18 – 24 cm; nadgarstki, M obwód – 15 – 20 cm; tułów: M obwód – 68 – 108 cm. Można je zdobyć w internetowych sklepach medycznych i rehabilitacyjnych oraz na popularnych serwisach sprzedażowych.

Niektórym może się wydawać, że użycie takich pasów jest wyrazem przemocy w stosunku do, nie zawsze, świadomego chorego. Osoba będąca pod wpływem silnych leków często nie zdaje sobie sprawy z tego, co robi. Dlatego dla bezpieczeństwa jego i innych dobrze jest skorzystać z pasów.