Przydomowe baseny coraz częściej pojawiają się na naszych posesjach. Wprawdzie klimat w Polsce nie sprzyja całorocznemu użytkowaniu basenów, jednak w upalne dni jest on niezastąpiony. W takim basenie można także ćwiczyć umiejętności pływackie, a także dbać o swoją formę. Ogólnie zalet posiadania basenu jest wiele, ale wad także. Poza kosztami jest to także konieczność utrzymania samego basenu w należytej formie.

Jako osłonę basenu można stosować zadaszenie z poliwęglanu

poliwęglanowe zadaszenia na basenyBasen w warunkach zmiennego klimatu to duże wyzwanie. Użytkowany jest praktycznie tylko w ciepłe dni, a poza sezonem konieczne jest jego utrzymanie. Jesienią trzeba wyciągać liście drzew, wiosną walczy się z kwitnieniem roślin, a zimą ze śniegiem i lodem, które znajdą się w basenie. Problemów z utrzymaniem jest jak widzimy dość sporo. Większość z nich można jednak uniknąć, jeśli tylko nasz basen zostanie odpowiednio osłoniony przed warunkami atmosferycznymi. Jako osłony idealnie sprawdzają się poliwęglanowe zadaszenia na baseny w formie walcowej kopuły. Przezroczysty materiał przepuszcza promienie słoneczne, które nie tylko oświetlają, ale także nagrzewają wnętrze kopuły. Często temperatura uzyskiwana w ten sposób wystarczy, aby wraz z podgrzewaniem basenu można było się w nim kąpać także jesienią i wiosną. Z zimą sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, gdyż wymagane jest także dodatkowe ogrzewanie kopuły. Posiadając taką osłonę nie mamy problemu z gubieniem liści przez drzewa, ani na żadne inne zanieczyszczenia, takie jak dym czy też pył z powietrza. Kopuły z poliwęglanu doskonale zatrzymują takie zanieczyszczenia. W zależności od tego jak duży basen posiadamy możemy pokusić się na stałą i dużą kopułę lub automatycznie zdejmowaną kopułę tymczasową. Ta druga to bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwala latem kąpać się w basenie na świeżym powietrzu, natomiast po zakończonej kąpieli osłania się go ochronną kopułą.

Poliwęglan doskonale sprawdza się w tej formie. Jest to materiał lekki, który przepuszcza światło. Jego lekkość sprawia, że zbytnio nie obciąża on konstrukcji takiego pokrycia, a co za tym idzie jego rozpiętość jest dużą. Warto jednak pamiętać, że co do wielkości nie można przesadzać, gdyż wiatr może stanowić duże niebezpieczeństwo dla kopuły. Lepiej jest, gdy wszystko zostanie dokładnie policzone przez projektantów.