Inwestorzy, którzy decydują się na wybudowanie nowych hal czy zakładów produkcyjnych powinni wziąć pod uwagę szereg czynników, które decydują o późniejszej opłacalności przedsięwzięcia. Jednym z nich jest koszt mediów, które są niezbędne do funkcjonowania zakładu. Na etapie projektowania warto uwzględnić nowoczesne rozwiązania, które pozwolą znacznie ograniczyć ilość energii, która później jest potrzebna do funkcjonowania zakładu.

Zalety inwestycji w rekuperację

rekuperacja gdańskKażdy powstający obiekt musi być wyposażony w instalacje bytowe takie jak chociażby elektryka czy wentylacja. Ta druga zapewnia wymianę powietrza w budynku, a więc komfort i bezpieczeństwo. Wentylacja może być zrealizowana na kilka zasadniczych sposobów, z których wymienić można układy grawitacyjne czy mechaniczne. Te drugie dodatkowo mogą być wyposażone w mechanizm odzysku ciepła. Takie rozwiązanie jest znane jako rekuperacja gdańsk jest miastem na terenie którego funkcjonuje wiele budynków zaopatrzonych w rekuperatory. Dzięki nim możliwe jest odzyskanie części energii, która została zużyta do ogrzania powietrza. Warto wspomnieć, że wdrożenie takiego przedsięwzięcia powinno być przewidziane na etapie projektowania budynku. W późniejszej fazie instalacja takiego urządzenia może być niemożliwa lub nieopłacalna ekonomicznie.

Warto wspomnieć, że na terenie dużych miast zarówno osoby prywatne jak i również przedsiębiorcy, którzy chcą wdrożyć układy OZE mogą liczyć na wsparcie finansowe. Najczęściej są to dotacje, dofinansowania czy kredyty na warunkach preferencyjnych. Jak widać obecnie dostępnych jest wiele różnych sposobów, które pozwalają ograniczyć zużycie mediów na etapie funkcjonowania zakładu. Niektóre z nich należy przewidzieć na etapie projektowania inne zaś mogą być wdrożone w trakcie eksploatacji budynku.