Krzemień pasiasty zwany jest przez niektórych naszym polskim, rodzimym diamentem. Tak naprawdę jest jednak pewną ozdobną odmianą krzemienia, który wyróżnia się charakterystycznym, pasiasto-prążkowanym wzorem. Głównym składnikiem polskiego krzemienia pasiastego jest jak już sama nazwa może wskazywać krzemionka, która znajduje swoje zastosowanie m.in. w elektronice, radiotechnice, ale i również biżuterii. Krzemień ten często wykorzystuje  się przy produkcji ciekawej biżuterii. 

Ozdoby z krzemienia pasiastego 

ozdobny krzemień pasiastyZ krzemienia pasiastego powstaje bardzo ciekawa biżuteria. Krzemień ten zwraca uwagę zwłaszcza swoim prążkowym motywem oraz stonowaną kremowo-kawową barwą. Warto też zaznaczyć, że ozdobny krzemień pasiasty jest bardzo podatny na obróbkę. Można więc szlifować go w dowolne, często bardzo ciekawe kształty (bardzo popularne są zwłaszcza wzory zwierząt). Ozdobny krzemień pasiasty najczęściej spotykany jest w kształtach: kuli, oponki, monety, prostokąta, serca oraz obrączki. Kształty te stwarzają ogromne możliwości, można dzięki nim zaprojektować unikatowy, jedyny w swoim rodzaju projekt biżuterii. Niewątpliwym plusem krzemienia pasiastego jest również jego niezbyt wygórowana cena, dla przykładu zawieszkę ze średniej wielkości krzemieniem zakupimy już za 40 zł. Jest to więc bardzo atrakcyjna cena, uwzględniając fakt, że krzemień ten jest niezwykle wytrzymały: nie rysuje się, nie pęka, z biegiem lat nie zmienia się także jego kolor. W ramach ciekawostki warto dodać, że niektórzy przypisują mu również ciekawe właściwości. Zdaniem niektórych entuzjastów litoterapii (terapia, która polega na leczeniu niektórych schorzeń czy bóli za pomocą kamieni) krzemień ten ma właściwości pobudzające oraz wzmacniające układ odpornościowy. Co ciekawe może również pozytywnie wpływać także na naszą psychikę: ponoć przywraca dobry nastrój i uspokaja. Biżuteria z krzemienia pasiastego jest łatwo dostępna. Zakupimy ją zarówno w salonach stacjonarnych, jak i licznych sklepach internetowych. Krzemieniem pasiastym najczęściej ozdabia się srebro, ale dostępne są również modele biżuterii wykonane z innych surowców, m.in. złota, platyny czy nawet skórzanych rzemyków. Krzemień ten będzie pasował zarówno do bardziej eleganckich stylizacji, jak i prostej kreacji codziennej. 

Krzemień pasiasty charakteryzuje się specyficznym prążkowym motywem, wysoką podatnością na obróbkę oraz trwałością. Cena biżuterii wykonanej z tego krzemienia nie jest również zbyt wygórowana, stanowi ciekawą alternatywę dla wszystkich tych, którzy cenią sobie elegancję w rozsądnej cenie.