Stosowanie takiego samego typu ogrzewania w budynkach przemysłowych jakie znamy z domów jednorodzinnych jest bezsensu, ponieważ ten rodzaj ogrzewania jest zbyt mało efektywny do tego rodzaju budownictwa. Hale przemysłowe są duże mniej szczelne niż domy jednorodzinne, więc straty ciepła są dużo większe. Jeśli nie chcemy płacić niebotycznych sum za opłacanie ogrzewania w budynku halowym, musimy wybrać rodzaj ogrzewania, który będzie się lepiej sprawdzać.

Skuteczny sposób ogrzewania w budownictwie przemysłowym

skuteczne ogrzewanie promiennikiem gazowymJednym z lepszych sposobów na ogrzewanie budynków halowych, które nie są zbyt szczelne jest wykorzystanie w tym celu promienników. Skuteczne ogrzewanie promiennikiem gazowym pozwala na zaoszczędzenie dość sporej sumy w porównaniu z tym, jak dużą kwotę musielibyśmy płacić za ogrzewanie, w przypadku zastosowania ogrzewania konwekcyjnego. Stosowanie ogrzewania konwekcyjnego w budynku, który jest tak nieszczelny jest bardzo mało efektywne, ponieważ tego typu ogrzewania miesza ciepłe powietrze z zimnym, a w przypadku braku szczelności budynku zachodzą ciągłe wymiany powietrza, co w efekcie skutkuje tym, że nagrzane powietrze ulatnia się na zewnątrz, a w hali nadal panuje dość niska temperatura. Promienniki gazowe mają tą przewagę nad ogrzewaniem konwekcyjnym, że nie mieszają powietrza ciepłego z zimnym, a ogrzewają je całe w bardzo równomierny sposób, dzięki temu temperatura powietrza jest taka jaką ustawimy w panelu sterującym ogrzewaniem, a nie tylko wypadkową temperatur, jak ma to miejsce przy ogrzewaniu konwekcyjnym. Powietrze ogrzane przez promienniki ma idealnie taką samą temperaturę przy podłodze, jak i tuż pod sufitem. Rdzeń promiennika nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, a następnie oddaje temperaturą na pomieszczenie, ogrzewając powietrze. Brak ruchów powietrza sprzyja braku zakurzenia pomieszczeń.

Ogrzewanie promiennikami cieszy się swoją popularnością w budownictwie przemysłowym z jednego, bardzo prostego powodu, a mianowicie jest ono na tyle efektywne i energooszczędne, że nie pochłania dużo energii pomimo braku szczelności budynku. Koszt takiej instalacji grzewczej w przeliczeniu na metry kwadratowe, to około piętnastu tysięcy złotych za sto metrów kwadratowych. Ogrzewanie tego typu budynków promiennikami to obecnie najlepsze z dostępnych rozwiązań.