Właściciele domów mają zazwyczaj wokół nich jakiś teren, który chcieliby ogrodzić. Jest to powodowane tym, że na takim terenie można założyć ogród i mieć świetne miejsce do wypoczynku. Przy braku ogrodzenia, w naszym ogrodzie może wydarzyć się wszystko – włącznie ze znikającymi kwiatkami, czy wyciętymi choinkami – szczególnie tuż przed świętami. Należy więc chronić swój ogród przed tymi, co to nie szanują czyjejś pracy.

Stosowanie dużych i małych ogrodzeń

ogrodzeniaCzłowiek od zawsze lubił grodzić to, co należało do niego. I robił to nawet wtedy, gdy żył w społeczności. A może dlatego grodził własny teren, ponieważ żył w społeczności. Strach przed utratą dobytku, czy też jego zniszczeniem jest na tyle silny, że ogrodzenia stosuje się do dziś. Choć dziś to one służą raczej ku ozdobie, a nie ochronie. W niektórych wypadkach można je przecież bardzo łatwo sforsować (przeskoczyć). Dziś – ku ochronie – stosuje się raczej monitoring, a nie ogrodzenia. Jednak – jeśli już takie ogrodzenie jest, daje tym samym widoczny sygnał, że obcy nie są mile widziani chyba, że wejdą bramką, na zaproszenie właściciela terenu. Wyobraźmy sobie, że zakładamy ogród. Dużo i ciężko przy nim pracujemy, ale na koniec nie chcemy żadnego ogrodzenia – bo przecież tak jest ładniej i bardziej ekologicznie. W krótkim czasie ludzie będą chodzić do naszego ogrodu i korzystać z niego, jakby był ich własnością. Jeśli nie ma żadnego ogrodzenia, to być może sam ogród jest własnością miasta i został założony właśnie po to, aby mieszkańcy  mogli z niego korzystać. To dlatego nikt nie widzi nic złego w tym, że z takiego ogrodu korzysta. Biega z psem, rzuca piłką itp. A jeśli ten teren zostanie ogrodzony? Będzie to jawny sygnał, że jest on prywatny i właściciel nie życzy sobie żadnych eskapad w jego ogrodzie. Oczywiście, to tylko sytuacja hipotetyczna, jednak w dawnych czasach ogrody były zakładane i nie były grodzone. 

Jeśli już ktoś montuje ogrodzenie, to zazwyczaj z metalowej siatki. Ozdabiane są tylko bramki i bramy. Mogą być także zakładane ponad ogrodzeniami druty kolczaste i jest to wyraźny sygnał dla wszystkich, że wchodzić nie wolno. Grodzenie podległego sobie terenu jest pozytywnym działaniem. Nikt nie chce ingerencji osób trzecich, jeśli jeszcze mogłyby takie osoby narobić szkód.