Wielu ludzi lubi stylowo i modnie się ubierać. Modne ubrania często dodają pewności siebie i sprawiają, że łatwiej jest zrobić dobre pierwsze wrażenie na innych. Ponadto ubiór przeważnie pomaga wyrazić siebie — charakter, osobowość, styl.

Psia moda to nie tylko stylowe bandanki

stylowa bandana dla psaMożna powiedzieć, że moda zawładnęła światem. Ludzie w pogoni za nią zmieniają nie tylko swój ubiór, ale także samochody, wystrój domów i ogrodów. Pogoń za modą nie ominęła też zwierząt, bo choć czworonogów średnio interesuje to, czy ich smycz dobrze komponuje się z szelkami, ich właścicieli — wręcz przeciwnie. Sklepy zoologiczne na całym świecie oferują szeroki wybór różnego koloru smyczy, obroży, szelek, a nawet ubranek dla czworonogów. W niektórych stanach Ameryki Północnej oraz w niektórych częściach Azji dość popularne są salony mody dla zwierząt, gdzie można zaopatrzyć się w modne i stylowe psie ubranka, które wyszły prosto spod igieł profesjonalnych projektantów psiej mody. W Polsce co prawda nie jest to jeszcze aż tak popularne, jednak ubranka dla psów (zwłaszcza tych mniejszych) można kupić już w większości sklepów zoologicznych, a także w niektórych popularnych sieciówkach. Coraz większą popularnością cieszą się jednak saloniki piękności dla psów, gdzie pracują profesjonalni groomerzy — psi fryzjerzy. Rasy długowłose wymagają specjalnej pielęgnacji sierści: np. pudlom sierść rośnie cały czas, więc należy ją podcinać. Groomerzy oprócz tradycyjnego strzyżenia, wykonują prawdziwie artystyczne psie fryzury, kąpią psy, niektórzy nawet perfumują i farbują ich sierść, a także malują psie pazurki — wszystko po to, by czworonogi jak najlepiej wypadały na pokazach psów rasowych i nie tylko. Modny kubraczek czy stylowa bandana dla psa są tylko opcjonalnymi dodatkami, na które nierzadko decydują się właściciele pupili. Zdarza się jednak, że psie ubranka stają się niezbędne. Mniej odporne na zimno czworonogi wymagają odpowiedniego ubioru podczas zimowych spacerów: ciepłe kurtki minimalizują ryzyko przeziębienia, a specjalne nieprzemakalne buciki chronią psie łapki przed odmrożeniami.

Psia moda zyskuje na popularności, mając przy tym pokaźne grono zwolenników, ale także przeciwników. Jakkolwiek zdania na temat przebierania psów byłyby podzielone, niektórym psom ciepłe ubrania są niezbędne do przeżycia długich spacerów podczas zimowych, mroźnych dni.