Obróbka metalu, to w naszych czasach proces popularny i wszystkim znany. Chcemy tego czy nie, to spotykamy się z tym pojęciem na każdym kroku. A to dlatego, że na tym procesie obecnie opiera się działanie i istnienie większości przedmiotów i urządzeń. Obróbka metalu to nic innego jak szereg procesów, mających za zadanie, odpowiednio wpłynąć na właściwości chemiczne, jak i fizyczne tego surowca, tak więc nadanie mu odpowiednich kształtów i cech. Jest to dość skomplikowany proces, a zakłady przemysłowe, zajmujące się tym profesjonalnie, wymagają odpowiednich kwalifikacji i maszyn, ułatwiających im zadanie.

Maszyny umożliwiające obróbkę metali

maszyny do obróbki metaluZależnie od rodzaju operacji, jaką będziemy chcieli wykonać podczas wytwarzania, odpowiedniego kształtu metalu, będziemy potrzebowali odpowiednich maszyn. Profesjonalny zakład, parający się tym fachem, nie może istnieć bez żadnej z nich. Najczęstsze typy obróbek metalu to obróbka skrawaniem, obróbka plastyczna i obróbka cieplna. Dla każdej z nich przeznaczona jest inna technika wytwarzania i inne przepisy. A aby ułatwić cały proces, dla każdego rodzaju tworzone są odpowiednie maszyny do obróbki metalu. Dla skrawania więc, nieocenioną pomocą okaże się tokarka, frezarka i szlifierka. Każde z tych urządzeń pomoże nadać przedmiotom żądany kształt, wymiar i odpowiednie parametry. A w ostatniej fazie przedmiot poddany zostanie oszlifowaniu, czyli poprawiona zostanie jakość jego powierzchni. Przy obróbce plastycznej znacznie wpływa się na właściwości fizykochemiczne przedmiotu, tak więc na jego kształtowanie, strukturę i gładkość powierzchni. Przeprowadza się ją na zimno lub też na gorąco. W tym przypadku pomocne okażą się matryce kuźnicze i prasy do tłoczenia, które umożliwiają gięcia, ciągnienia i kucie przedmiotu. W przypadku ostatniego rodzaju obróbki, czyli obróbki cieplnej, wpływamy już na właściwości fizyczne, chemiczne, jak i mechaniczne surowca. Zmieniamy przy tym na stałe strukturę stopów, danego metalu. W przypadku takiego zabiegu, najczęściej używane są piece, urządzenia do obróbki cieplnej i elementy grzejne. Dzięki nim możliwe jest hartowanie metali, ale także ich nakrzemowanie i nasiarczanie.

Wymienione wyżej maszyny są podstawowym wyposażeniem, każdego zakładu parającego się w tym fachu. Jednak przemysł przetwarzania metali, wciąż się rozwija i cały czas powstają nowe urządzenia, ułatwiające przeprowadzenie bardziej złożonych zabiegów. Należy jednak pamiętać, że maszyny za nas wszystkiego nie zrobią, dużo zależy od ich operatora, jego doświadczenia i umiejętności, i to od niego zależy jakiej jakości będą przedmioty, które wytworzy i które potem trafią do użytku codziennego.