Flagi państwowe i nie tylko państwowe, to często dużo znaczące symbole, które wywołują w nas pewną przynależność i sprawiają, że rodzą się w nas wewnętrzne uczucia. Aby odpowiednio wyeksponować taką flagę powinno się ją wieszać na masztach, najlepiej wysokich, dzięki czemu flagę może widzieć większa liczba osób.

Producenci masztów flagowych oferują różne rozwiązania

producent masztów flagowychMaszt flagowy może być różnej wysokości. Najczęściej spotyka się maszty o wysokości kilku metrów, ale także i takie które mają wysokość kilkunastu metrów. Najczęściej maszty spotkamy przed budynkami ważnych instytucji państwowych, budynków wojskowych czy też szkół i przedszkoli. Maszty, choć wydają się elementami małej architektury o niezbyt skomplikowanym kształcie, tak naprawdę zawierają w sobie dość skomplikowane mechanizmy. Każdy producent masztów flagowych oferuje ciekawe rozwiązania stosowane w jego produktach, szczególnie nastawione na mechanizm wciągania flagi. Jak zapewne się domyślamy założenie flagi na tak wysoki słup jakim jest maszt flagowy nie będzie łatwe. Nie sądzę, aby ktoś wpadł na pomysł, żeby się wspinać na taki maszt. Dużo częściej stosuje się dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest mechanizm składanego masztu, który polega na prostym obaleniu go a następnie postawieniu z powrotem wraz z zamocowaniem. Drugim jest natomiast wciąganie flagi za pomocą obrotowej kolby, która napędza linkę krążącą od góry do dołu masztu. To dużo wygodniejszy sposób.

Najbardziej użytkownicy cenią sobie drugie rozwiązanie. Nie trzeba dzięki temu obalać masztu i męczyć się z jego postawieniem. Wystarczy tylko pokręcić kolbą lub ręcznie pociągnąć linkę. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby taką linkę opuszczać automatycznie za pośrednictwem elektrycznego silnika. Takie rozwiązania także się spotyka.