• Post author:
  • Post category:Turystyka

Zawsze uważałem, że nie ma czegoś takiego jak uniwersalne obuwie. W końcu, chodzenie w trampkach w zimie, czy w ciężkich, górskich butach podczas upałów nie byłoby zbyt wygodną opcją. Tak samo było z obuwiem w pracy. Mimo iż mieliśmy możliwość otrzymania przydziałowych butów, to jednak nie były one zbyt dobrze zaprojektowane do zadań, do jakich były przeznaczone, będąc określone jak uniwersalne właśnie.

Taktyczne buty na tereny miejskie

buty taktycznePodczas gdy przydziałowe buty nie były wcale złe, to jednak nie wybijały się na żadnym polu, mając wiele mankamentów, które nieraz utrudniały pracę. Dlatego też, podobnie jak większość kolegów z oddziału, postanowiłem zainwestować we własne buty taktyczne, dopasowane do terenu, w jakim przyjdzie nam pracować. Przede wszystkim działaliśmy w mieście, a tam nie sprawdzały się ciężkie buty z grubymi podeszwami, gdyż po nawet krótkich patrolach, nogi pociły się i męczyły niemiłosiernie. Na dodatek, takie buty potrafiły nieraz bardzo utrudnić pracę. Były grube i ciężkie, a bieganie w niech było niemałym wyzwaniem. Na tereny miejskie przeznaczone były raczej modele lekkie, dobrze wentylowane, choć zapewniające tą samą ochronę nogi co pozostałe odmiany butów. Z racji samej specyfiki działań w mieście, buty jakie zamówiłem dla siebie były przede wszystkim bardzo elastyczne i nie ograniczały ruchu w żaden sposób, co nierzadko było niezwykle przydatne. Elastyczna podeszwa i wygodne anatomiczne wkładki pozwalały nawet na wielogodzinne patrole bez męczenia nóg, a warstwa przepuszczająca powietrze, usytuowana przy kostce, zapewniała świetną wentylację i komfort, nawet podczas długiego noszenia butów, co w naszym przypadku zdarzało się dość często. Mimo lekkiej konstrukcji, moje buty były wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, jakie mogły zdarzyć się w trakcie pracy.

Mocna powłoka zewnętrzna była odporna na cięcia, choćby po nadepnięciu na odłamki szkła czy ostre kawałki metalu, a przed uderzeniami chroniły cienkie stalowe wkładki na czubkach butów i piętach. Podczas wyboru butów nie była ważna marka, bo wiele modeli z wyższej półki cenowej nadawało się wyłącznie do codziennego chodzenia. Tutaj ważniejsza była renoma i dobre opinie użytkowników, którzy butów tego rodzaju używali w pracy w trudnych warunkach.