• Post author:
  • Post category:Zdrowie

 

Rodzice troszczą się o swoje dzieci najlepiej jak potrafią i na każdym etapie wspomagają ich rozwój. Najpierw pomagają w raczkowaniu, potem w siadaniu, a na sam koniec w chodzeniu. Bardzo ważne są pierwsze kroki, gdyż od nich zależy jak dziecko później będzie chodziło. Konieczne są dobre buciki, które wspomogą naukę i zabezpiecza nóżki dziecka przed skrzywieniem.

Czy buty ortopedyczne są konieczne?

komfortowe obuwie ortopedyczne dla dzieciBywa, że dzieci się już rodzą z wadami stóp i trzeba je rehabilitować od razu po urodzeniu. Najczęściej są to drobne przykurcze kończyn spowodowane ułożeniem w łonie matki. Jeżeli niemowlak ma przykurcze stóp, to trzeba je rozmasować zanim zacznie chodzić. Pierwsze kroki dziecka są bardzo ważne, gdyż kształtują jego późniejszy chód. Rodzice mogą pomóc dziecku w nauce chodzenia przez zakładanie mu na nóżki odpowiedniego obuwia. Komfortowe obuwie ortopedyczne dla dzieci jest niezbędne kiedy lekarz stwierdzi, że wystąpiła jakaś wada. U małych dzieci najczęściej jest spotykane płaskostopie poprzeczne, lub podłużne i można go wyleczyć odpowiednim obuwiem. Kości i mięśnie małych dzieci są bardzo elastyczne, dlatego wszelkie deformacje można szybko naprostować. Obuwie ortopedyczne dobrej jakości jest wykonane z naturalnej skóry, która przepuszcza powietrze i dobrze chłonie wilgoć. Ponadto jest bezpieczna dla dzieci i nie powoduje alergii. Aby buty były komfortowe dla dziecka, muszą mieć miękką wkładkę, która będzie dobrze podpierać podbicie stopy i przede wszystkim będzie płaska. Cholewka buta musi sięgać przynajmniej do kostki, aby utrzymać ją w stabilnej pozycji podczas chodzenia. Ważne aby kostka była usztywniona, gdyż łatwo u tak małych dzieci o skręcenia w wyniku niewłaściwego stawiania stóp na podłożu. Dobre buty powinny posiadać konieczne certyfikaty, które potwierdzają jakość ich wykonania. Najlepiej żeby były szyte, a nie klejone.

O stosowaniu ortopedycznym obuwiu decyduje lekarz, który po zbadaniu kończyn dziecka stwierdzi wadę wymagającą leczenia. Nie należy samodzielnie decydować o konieczności zakładania takiego obuwia, gdyż może to dziecku zaszkodzić. Natomiast buty profilaktyczne jak najbardziej może nosić każde dziecko, aby zapobiec ewentualnym wadom i deformacjom. Kupimy je w większości sklepów z obuwiem dziecięcym.