W pierwszych miesiącach życia dziecko nie potrzebuje zabawek, bo rodzice zastępują mu wszystko czego potrzebuje. Im jest starsze, tym bardziej się interesuje otaczającym światem i zabawkami, bo zaczyna dostrzegać kolory.

Kiedy można dziecku dać klocki?

klocki dla małych dzieciMaluchy dopiero od około szóstego miesiąca zaczynają skutecznie chwytać przedmioty, bo zaczynają świadomie używać kciuka. Pierwsze zabawki, to najczęściej grzechotki, lub wszelkie piszczałki, które dziecko łatwo weźmie do rączki. Kiedy opanuje technikę chwytania, to możemy mu wręczyć klocki dla małych dzieci. Są one dozwolone dla maluchów powyżej pierwszego roku życia. Dla tak małych dzieci mają one spore rozmiary i najczęściej nie są skomplikowane. Łatwo się je łączy i nie posiadają ostrych zakończeń. Zbyt małe elementy dziecko mogłoby połknąć, co może się skończyć zakrztuszeniem, dlatego klocki dla tak małych dzieci muszą być na tyle duże, żeby nie mogły zostać wsadzone do buzi. Elementy są najczęściej jednokolorowe i są sprzedawane w zestawach po dwadzieścia, trzydzieści, lub pięćdziesiąt sztuk. Klocki umożliwiają zbudowanie prostych konstrukcji, takich jak mosty, budynki, czy wieże. Mogą być wykonane z drewna, lub plastiku. Zabawa nimi rozwija dziecięcą wyobraźnię i pozwala ćwiczyć zdolności manualne. Maluchy mogą się nimi bawić godzinami i zawsze mogą z nich ułożyć coś innego. Im starsze dziecko, tym mniejsze klocki możemy mu dać i tym samym mogą być bardziej skomplikowane, bo dziecko ma większe umiejętności. Z pewnością każdy maluch będzie z nich zadowolony.

Klocki doskonale się nadają na prezent dla dziecka w każdym wieku. Jednak przed zakupem trzeba ich rodzaj dostosować do wieku dziecka. Dobre klocki posiadają niezbędne certyfikaty potwierdzające ich jakość i możliwość bezpiecznego stosowania.