Każdy z nas chciałby się cieszyć pięknym ogrodem, ale nikt nie ma ochoty na walki z chwastami i innymi szkodnikami. O ile pozbywanie się chwastów na trawniku nie jest trudne, o tyle pielenie wokół delikatnych kwiatów, czy w gąszczu krzewów już przyjemne nie jest. Łatwo uszkodzić sąsiadujące rośliny, a nasza praca pójdzie wtedy na marne. Czy jest rozwiązanie z tej skomplikowanej sytuacji?

Mata ściółkująca przepuszczająca wodę

maty ściółkująceWśród gęstych nasadzeń trudno jest się przecisnąć i skutecznie usunąć szpecące i szkodzące rośliny. Czy można temu zapobiec? Wszystko da się zrobić jeśli mamy maty ściółkujące. To rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale i tanie. Metr bieżący maty (zwanej tez agrowłókniną albo agrotkaniną) możemy mieć już za kilka złotych. Mata jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i doskonale się sprawdza. Taka mata kładziona jest na ziemi, a następnie przysypywana korą ogrodową, kamieniami (otoczakami), rzadziej jest pozostawiana widoczna. Mata zapobiega przedostawaniu się chwastów na powierzchnię, także trawa nie będzie tam rosnąć. Wykrawając matę najlepiej jest w niej zrobić otworzy, by ,,przełożyć” przez nie rośliny. Wtedy najdokładniej położymy agrowłókninę bez przerw. Do wyboru są maty w kolorze czarnym oraz ciemnozielonym o różnej szerokości. Mata przepuszcza wodę, więc nie zakłóca procesu podlewania. Można na niej położyć linie kropelkową do podlewania automatycznego, jak również podlewać rośliny z konewki lub węża ogrodowego. Mata przepuszcza także powietrze i nie ma wpływu na wzrost roślin, warto wspomnieć, że łatwo się ją zakłada. Wystarczy ją położyć na ziemi, a następnie na rogach i wzdłuż krawędzi mocować co kawałek plastikowe kotwy. Kotwy są niewielkie, ostro zakończone, więc z łatwością przejdą przez agrotkaninę. Mają także zakrzywione zakończenie, przez co mata trzyma się jeszcze lepiej, a nam jest wygodniej je wbijać i wyciągać.

Wiele zalet maty ściółkującej przekłada się na jej popularność. W prawie każdym ogrodzie, a także w szkółce ogrodniczej można takowe znaleźć. Brak konieczności pielenia bez wątpienia usprawnia prace ogrodowe i pozwala na zaoszczędzenie czasu. Dobrze jest kupić mocną matę ogrodniczą. W przeciwnym razie skazani jesteśmy na codziennie pielenie albo na opryski chemiczne przeciw chwastom.