Każdy właściciel zakładu pracy stara się w miarę możliwości minimalizować straty, które często są nieuniknione. Niektóre z nich są wynikiem przypadku, winy pracownika czy zdarzenia losowego. Jednak bez względu na wszystko, warto stosować pewne zabezpieczenia.

Jak wykorzystywać odbojnice?

odboje linioweJak wiadomo, człowiek nie jest maszyną i zawsze może się pomylić. Kiedy dochodzi do wypadku na terenie zakładu pracy, to przeważnie pracownik musi ponieść tego konsekwencje czyli najczęściej płaci za wyrządzone szkody. Inaczej sprawa będzie wyglądać, jeżeli wypadek nastąpi w wyniku wadliwej konstrukcji budynku czy niedopełnienia koniecznych warunków przez pracodawcę. W magazynach najczęściej dochodzi do uszkodzenia ścian budynku, regałów czy urządzeń znajdujących się na jego powierzchni. Szczególnie duże prawdopodobieństwo występuje w obiektach, gdzie pracownicy przemieszczają się wózkami widłowymi czy innymi specjalistycznymi maszynami. W takiej sytuacji konieczne jest wyznaczenie szlaków komunikacyjnych i dróg, którymi mogą się oni przemieszcza. W tym celu najlepiej się sprawdzają odboje liniowe, które wykonane są ze stali nierdzewnej o dużej trwałości i odporności na uszkodzenia. Przeważnie są one montowane do podłoża za pomoc specjalnych kotem lub śrub, dzięki czemu pozostają nienaruszone w momencie zderzenia z pojazdem. Odbojnice tego typu są wykonane w formie grubych rur z zagiętymi końcami, które mogą się znajdować na różnych wysokościach nad ziemią. Ponadto zawsze są malowane na żółto w czarne pasy.

Zakup odbojnic liniowych nie jest dużym wydatkiem, ale za to często koniecznym, jeżeli chcemy znacząco minimalizować ewentualne straty w wyniku uszkodzeń elewacji budynku, maszyn czy regałów. Mają one bardzo prostą konstrukcję i są wysoce skuteczne.