Wybuch pożaru w miejscach, gdzie składuje się różnego rodzaju materiały łatwopalne , jest wyjątkowo niebezpieczny. Jak wskazują zapisy polskiego prawa,  w takiej przestrzeni należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie materiałów łatwopalnych. Do tego mogą posłużyć między innymi bramy przeciwpożarowe.

Gdzie stosować rolowane bramy ppoż?

rozsuwane i rolowane bramy ppożW magazynach, zakładach produkcyjnych, czy też takich wytwarzających chemikalia bardzo często składuje się różnego rodzaju materiały łatwopalne. Oczywiście w przypadku wybuchu pożaru, takie miejsca są narażone na szczególnie wysokie straty, gdyż takie materiały w kontakcie z ogniem wybuchają. Dlatego też należy zadbać o odpowiednie zabezpieczanie takich materiałów, do czego przydadzą się z pewnością rozsuwane i rolowane bramy ppoż. Za pomoc takich bram można wytyczyć miejsca na magazynie czy w fabryce, gdzie przechowuje się łatwopalne materiały, a bramy ppoż skutecznie zabezpieczą je przed kontaktem z ogniem, do czasu przybycia na miejsce pożaru ekipy ratunkowej. Rolowane bramy przeciwpożarowe mają te zaletę, że zajmują bardzo mało miejsca, dzięki czemu można je stosować także w tych miejscach, gdzie ilość wolnego miejsca jest ograniczona, lub tam gdzie każdy element wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Bramy rolowane i rozsuwane przeciwpożarowe wyglądają i otwierają się jak ich standardowe odpowiedniki, używane na przykład do zabezpieczania garaży. Różni je jednak jakość wykonania, gdyż do wykonania przeciwpożarowych bram wykorzystuje się grube arkusze galwanizowanej blachy, wykonanej ze stali stopowej. Dzięki temu bramy te mogą być wyjątkowo odporne na ogień, nawet na bezpośrednią styczność z nim. Bramy rolowane, jak i rozsuwane ppoż muszą być także odpowiednio zabezpieczone, aby nie przedostawał się przez nie dym. Dlatego też takie bramy powinny być odpowiednio uszczelnione, co potwierdzą certyfikaty szczelności IP. Należy pamiętać, żeby wybierać tylko takie bramy rolowane czy też rozsuwane które spełniają powyższe wymogi. Bramy gorszej jakości nie zapewnią bowiem pełnego bezpieczeństwa.

Pożar jest zawsze zjawiskiem bardzo niebezpiecznym, ale jest szczególnie groźny w miejscach składowania materiałów łatwopalnych. W takich miejscach należy zastosować dodatkowe zabezpieczenia, aby te groźne materiały nie miały kontaktu z ogniem. W tym celu najlepiej użyć bram przeciwpożarowych.