Sposób ogrzewania pomieszczeń jest bardzo istotną częścią każdego projektu budynku. W naszym kraju wciąż najczęściej decydujemy się na grzejniki, w których woda podgrzewana jest przez system centralnego ogrzewania, na przykład za pomocą kotła na węgiel, pellet czy gaz. Popularność zyskuje także ogrzewanie podłogowe, do zasilania którego wystarczy nam pompa ciepła, gdyż jest to ogrzewanie niskotemperaturowe.

Wybór odpowiedniego grzejnika łazienkowego

grzejniki łazienkoweInnym coraz popularniejszym sposobem na ogrzewanie jest korzystanie z grzejników na podczerwień, które nie ogrzewają powietrza, ale przedmioty i ludzi. Nie powodują one ruchu powietrza (a wraz z nim ruchu kurzu), zapewniają nam też wysoki komfort cieplny. Jest to jeden z typów grzejników, które polecane są do łazienek – nie tylko ze względu na swój sposób działania, ale też ze względu na wygląd. Grzejniki łazienkowe na podczerwień często wyglądają jak zwykłe lustro, tak więc ich funkcja jest podwójna. Do tego nigdy nam nie zaparują! Równocześnie ten typ grzejników nie zajmuje zbyt wiele miejsca, to po prostu duży płaski panel, który może wisieć w dowolnym miejscu na ścianie, a nawet na suficie, jednak wciąż będzie dobrze spełniał swoją rolę. Nie trzeba się martwić, że grzejnik jest zastawiony i przez to ogranicza się ruch powietrza w łazience. W łazience sprawdzają się także inne typy grzejników – drabinkowe. Ktoś, kto musiał kiedyś wycierać się po kąpieli wilgotnym ręcznikiem, który nie może doschnąć, z pewnością ucieszy się z takiego rozwiązania. Grzejniki drabinkowe nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale także mogą nam służyć do suszenia ręczników po kąpieli albo nawet odzieży po praniu, gdy chcemy, aby coś szybko doschło – z takim grzejnikiem jest to możliwe nawet w kilka godzin.

Oczywiście powinniśmy pamiętać, że grzejnik nie może być cały zakryty, jeśli wciąż ma dobrze spełniać swoją rolę, jednak w niewielkich łazienkach nawet to nie jest dużym problemem. Koszt grzejników drabinkowych z reguły jest niższy niż tych działających na podczerwień, jednak należy przy wyborze zwrócić także uwagę na koszty eksploatacji. To nie jedyne typy grzejników, które można wykorzystać w łazience, jednak ze względu na ich funkcjonalność jest to z pewnością rozwiązanie godne naszej uwagi.