Na terenie miast zaczyna brakować pomału przestrzeni, gdzie można zostawić samochód. Jest to spowodowane bardzo dużą dynamiką wzrostu ilości pojazdów, które przemieszczają się po drogach publicznych. Właśnie dlatego w godzinach szczytu mogą tworzyć się korki na drogach oraz może brakować miejsc parkingowych w centrach. Żeby rozwiązać tę sytuację tworzone są specjalne konstrukcje piętrowe umożliwiające wykorzystanie bardzo wąskich przestrzeni.

Zalety stosowania parkingów automatycznych

Parkingi automatyczneNa rynku dostępne są już dedykowane rozwiązania pozwalające osiągnąć zakładany powyżej cel. Parkingi automatyczne to przede wszystkim oszczędność i efektywne wykorzystanie miejsca. Jest więc świetne rozwiązanie, które może zostać wdrożone w mieście, gdzie brakuje przestrzeni do zagospodarowania. Warto wspomnieć, że obecnie wykonywane są instalacje podziemne oraz naziemne. Ich cechą charakterystyczną jest pionowa zabudowa. Automatyczne parkingi są najczęściej zamawiane przez deweloperów, generalnych wykonawców budów, hotele czy instytucje rządowe. Tego typu konstrukcje również są interesujące dla urzędów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wyżej wspomnianych podmiotów. Przykładowo dzięki zastosowaniu parkingu automatycznego deweloper może zaoszczędzić miejsce co pozwala mu wybudować więcej mieszkań, a zatem zwiększyć zysk. Wśród klientów znajdują się również dealerzy samochodowi, którzy potrzebują sporo miejsca do przetrzymywania swoich aut. Warto wspomnieć, że tego typu konstrukcje mogą być wyposażone w szereg ciekawych i praktycznych rozwiązań. Na ich terenie mogą być bowiem zainstalowane wieszaki do rowerów czy inne schowki.

Oprócz tego instalowane są nowoczesne urządzenia takie jak kamery, czujniki bezpieczeństwa, a nawet ładowarki dla aut elektrycznych. Sam system parkingowy jest oparty o hydraulikę ze specjalnymi zabezpieczeniami oraz czujnikami. Bardziej rozbudowane konstrukcje bazują na przesuwie bocznym. Jak widać obecnie na rynku panuje duże zapotrzebowanie na innowacyjne pomysły, które pozwalają chociaż w pewnym stopniu rozwiązać bieżące problemu. Z całą pewnością jednym z nich jest brak miejsca do parkowania samochodów szczególnie jeśli chodzi o miasta. Jest to związane z ciągłym wzrostem ilości aut, które poruszają się po drogach.